Koszalin, Szczecin i powiat szczecinecki będą współpracować w ramach Koalicji Samorządowej Zachodniopomorskie

2023-02-03 18:01
Porozumienie Koszalin i Szczecin w ramach Koalicji Samorządowej Zachodniopomorskie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Porozumienie podpisali Mariusz Bagiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie oraz Marcin Waszkiewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspólny Koszalin

Wspólne listy do Sejmiku, działania na rzecz umocnienia samorządu, wymiana doświadczeń to główne założenia podpisanego w piątek w Koszalinie porozumienia między szczecińskim stowarzyszeniem Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie i Wspólnym Koszalinem.

Koszalin, Szczecin i powiat szczecinecki będą współpracować w ramach Koalicji Samorządowej Zachodniopomorskie. Współpraca radnych i samorządowców z trzech powiatów będzie opierała się na prowadzeniu wspólnych działań we wszystkich sferach działalności samorządu z dbałością o rozwój lokalnych społeczności i całego regionu.

Stowarzyszenie Wspólny Koszalin, które w radzie miejskiej wspiera prezydenta Piotra Jedlińskiego, w piątek podpisało porozumienie ze szczecińskim Stowarzyszeniem Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie. Jego liderem jest prezydent Szczecina Piotr Krzystek. „Wspólny Koszalin” tym samym dołączył do KSZ, która jest członkiem większego projektu Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej.

-To federacja stowarzyszeń, które działają w prawie wszystkich województwach. Chcemy działać wspólnie, by rola samorządów nie była umniejszana. Jesteśmy razem, bo chcemy stanowić siłę, która będzie oddziaływała na to, co się dzieje w Polsce, ale też przede wszystkim w naszym regionie

– zaznaczył prezydent Krzystek.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który potwierdził swój start w wyborach samorządowych z własnego komitetu, powiedział:

-Dziś dwa największe miasta (w regionie) dochodzą do porozumienia, do tego aby w sprawach związanych z samorządem przedstawiać wspólne rozwiązania, wspólne pomysły, czerpać z tych rozwiązań, które wprowadzamy u siebie, ale też mówić, co ma być w przyszłości w ciągu najbliższych kilku lat.

W jego ocenie ta współpraca na przyszłość będzie dobrze służyć mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.

Listen to "Piotr Jedliński, prezydent Koszalina" on Spreaker.

Prezydent Piotr Krzystek zwrócił też uwagę, że porozumienie, podpisywane w „doskonałym” momencie, na rok przed wyborami samorządowymi, stanowi też wolę „przygotowania wspólnej reprezentacji do wyborów samorządowych”.

Listen to "Piotr Krzystek, prezydent Szczecina" on Spreaker.

Powiat szczecinecki podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie w czerwcu ubiegłego roku. Chcą współpracować także z Koszalinem.

-Ta współpraca jest niezwykle ważna w zachowaniu zrównoważonego rozwoju całego województwa. To dla nas bardzo ważne, abyśmy mogli w tym „torcie unijnym” dla województwa mogli jako samorząd uczestniczyć na partnerskich warunkach

-argumentuje Krzysztof Lis, starosta szczecinecki.

Listen to "Krzysztof Lis, starosta szczecinecki" on Spreaker.

Na podstawienie zawartego porozumienia Stowarzyszenia planują wystawić wspólne reprezentacje w wyborach na szczeblu gminnym, powiatowym, regionalnym i ogólnopolskim, co określają jako priorytet. W Koszalinie „Wspólny Koszalin” do wyborów pójdzie z komitetu prezydenta Jedlińskiego.

PAP/M. W-M.