Koszalin z najzdrowszym powietrzem

Ratusz w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa

Według najnowszego rankingu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), spośród 43 uwzględnionych w zestawieniu polskich miast, najzdrowsze powietrze ma Koszalin. Nie oznacza to jednak, że jest to powietrze bardzo dobre. Według klasyfikacji EEA nasze miasto znajduje się w kategorii umiarkowanej jakości powietrza.

EEA klasyfikuje jako bardzo dobrą jakość powietrza przy stężeniu zawieszonego pyłu drobnego znajdującego się poniżej rocznych wytycznych WHO, czyli poniżej 5 μg/m3, jako dobrą - dla stężeń 5-10 μg/m3, jako umiarkowaną - dla stężeń 10-15 μg/m3, jako złą - dla 15-25 μg/m3, a jako bardzo złą - dla stężeń powyżej wartości ustalonej przez UE, czyli 25 μg/m3. Z tego punktu widzenia nie mamy w Polsce ani jednego miasta z bardzo dobrą bądź dobrą jakością powietrza, tylko 11 miast ma jakość umiarkowaną. Z tego najlepsze powietrze jest w Koszalinie, a dalej w Zielonej Górze, Suwałkach, Szczecinie, Wałbrzychu, Toruniu, Rzeszowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Elblągu i Gdańsku. 31 polskich miast ma złą jakość powietrza, a jedno - bardzo złą.

-Agencja opiera się na danych dotyczących średnich poziomów zanieczyszczeń pyłami PM2,5, uznawanymi za najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Długotrwałe narażenie na działanie PM2.5 powoduje choroby układu krążenia i układu oddechowego. Szacuje się, że zawieszony pył drobny powoduje ok. 500 tys. przedwczesnych zgonów w 41 państwach europejskich

- informuje Grzegorz Śliżewski z Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Spośród ujętych w zestawieniu 344 miast na świecie w ostatnich dwóch latach jakość powietrza była bardzo dobra w 11 w miastach - Umeå, Sztokholm, Uppsala i Norrköping (Szwecja), Faro i Funchal (Portugalia), Tampere (Finlandia), Narva i Tallin (Estonia), Bergen (Norwegia) oraz Rejkiawik (Islandia).

Cały ranking można prześledzić tutaj.