Koszalińskie nagrody w dziedzinie kultury zostały rozdane

2023-03-30 16:29
XIII Gala Koszalińskiej Kultury
Autor: Magda Wanowska-Miksa XIII Gala Koszalińskiej Kultury

37 nagród za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury przyznał prezydent Koszalina. Laureaci odebrali wyróżnienia podczas uroczystej Gali Koszalińskiej Kultury, która odbyła się w Filharmonii Koszalińskiej. Przyznano m. in. nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej i stypendia kulturalne.

Za całokształt wieloletniej pracy artystycznej docenieni zostali: Marek Kołowski, Wiesława Kurowska, Jerzy Musiał i Katarzyna Ulicka-Pyda, aktorka BTD, która uświetniła galę swoim recitalem, a także Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – doktor habilitowany w dziedzinie Sztuk Plastycznych. 

Listen to "Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – doktor habilitowany w dziedzinie Sztuk Plastycznych" on Spreaker.

23 nagrody trafiły do uzdolnionych dzieci i młodzieży, odnoszącej sukcesy w konkursach na arenie międzynarodowej. Większość nagród zdobyli uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury wyróżniono też 5 osób dorosłych: dyrygenta i kompozytora Jarosława Barowa z Teatru Variete Muza, plastyczkę Gretę Grabowską, śpiewaczkę operową Wiktorię Wizner, choreografa i tancerza Roberta Rowińskiego oraz fotografa Krzysztofa Sokołowa.

Listen to "Nagrodzeni: Martyna Skuza i Jarosław Barów" on Spreaker.

Za „Wydarzenie Kulturalne Roku 2022” kapituła uznała spektakl plenerowy, który przedstawiono w Parku Książąt Pomorskich, złożony z trzech etiud teatralnych „Romantycznie w sercu miasta” . Natomiast Tytuł Kulturalna Inicjatyw Roku 2022 otrzymał cykl „Kompozycja – Architektura i muzyka”. Na poszczególne wydarzenia składały się wykłady najwybitniejszych polskich architektów, mających w swym dorobku projekty sal koncertowych i innych obiektów służących muzyce, oraz koncerty kameralne w wykonaniu koszalińskich muzyków.

Listen to "Elżbieta Malczewska - Giemza, członek kapituły Konkursu i Rady Kultury" on Spreaker.

W tym roku prezydent Koszalina przyznał także 9 osobom stypendium kulturalne. Otrzymała je m. in. Alina Moś, współpracująca z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym, na realizację projektu "Napisanie sztuki teatralnej inspirowanej postacią Ewy Larysy Krause” , w ramach którego powstanie tekst sztuki teatralnej, poświęconej tragicznie zmarłej koszalińskiej judoczce. Stypendystą został także Kuba Staniak, autor projektu "Fonoterytorium", który zakłada nagranie utworu audiowizualnego w konwencji tzw. „live session”.

Listen to "Stypendyści: Alina Moś i Kuba Staniak" on Spreaker.

Miasto Koszalin na nagrody i stypendia w dziedzinie kultury w tym roku przeznaczyło ze swojego budżetu 80 tys. zł.

Listen to "Piotr Jedliński, prezydent Koszalina" on Spreaker.