Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych

2023-03-01 15:14
Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych
Autor: Magda Wanowska-Miksa Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych odbyła się w historycznym miejscu- dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Koszalinie.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ludzi, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Na specjalną lekcję historii na ten temat zaprosił młodzież do Koszalina Instytut Pamięci Narodowej.

Lekcje historii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował w dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Koszalinie IPN Oddział w Szczecinie Delegatura w Koszalinie.

Młodzież ze szkół średnich, która uczestniczyła w zajęciach zapoznała się z historią drugiej konspiracji i organizacji młodzieżowych o charakterze niepodległościowym.

Ponadto mogła obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN pt. '' Bunt młodych- młodzieżowe organizacje niepodległościowe na Pomorzu Zachodnim 1945 - 1956'' oraz prezentację multimedialną sylwetek żołnierzy wyklętych m. in. rotmistrza Witolda Pileckiego czy Inki.

Historycy zaprezentowali uczniom także umundurowanie i wyposażenie z okresu walki zbrojnej żołnierzy podziemia oraz milicji obywatelskiej z lata 1945 - 1956.

Listen to "Lekcja o Żołnierzach Wyklętych" on Spreaker.