Międzynarodowy Dzień Teatru w BTD z Agnieszką Osiecką

2023-03-24 18:24
„Darcie pierza, Ja – Osiecka”
Autor: Bałtycki Teatr Dramatyczny Próba do spektaklu „Darcie pierza, Ja – Osiecka”

Premierą spektaklu „Darcie pierza, Ja – Osiecka” zespół Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie uczci Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzimy 27 marca.

Stworzenia sztuki o ikonie polskiej popkultury-Agnieszce Osieckiej, poetce, dramatopisarce i autorce tysięcy tekstów piosenek- podjęła się reżyserka Alina Moś. Osiecka to nie pierwsza artystka, którą reżyserka postanowiła rozłożyć na czynniki pierwsze, ponieważ na swoim koncie ma już spektakl muzyczny „Kora. Falowanie i spadanie”. Był on biografią wokalistki Maanamu, natomiast sztuka o Osieckiej będzie poświęcona bardziej jej twórczości niż życiu osobistemu.

Kręgosłupem dla scenariusza spektaklu o Agnieszce Osieckiej jest mało znany dramat jej autorstwa pt. „Darcie pierza”. To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami i pewnego rodzaju podsumowanie. Tekst ten reżyserka postanowiła wzbogacić o fragmenty innych dzieł poetki oraz jej korespondencję z Jeremim Przyborą, wydaną w książce „Listy na wyczerpanym papierze” i oczywiście piosenki.

-W moim odczuciu Agnieszka Osiecka była lepszą tekściarką niż dramatopisarką i dlatego czasami wolałam zamienić dialog na piosenkę, która opowiada i komentuje akcje spektaklu. Choć warto zaznaczyć, że spektakl jest afabularny, nie mamy tutaj takiej linearnej opowieści od początku przez jakieś rozwinięcie aż do zakończenia. To są powidoki, jakieś strzępy wspomnień, próby podsumowań i rozliczeń ze swoją twórczością i ze swoimi miłościami. Wybierający piosenki sugerowałam się dwoma kryteriami. Po pierwsze żeby były to właśnie piosenki, które przez swój tekst komentują naszą sceniczną historię, a po drugie, żeby to jednak nie były te najbardziej znane szlagiery Agnieszki Osieckiej. Zależało mi na dotarciu do utworów nie jakiś niszowych i mało znanych, ale jednak nie takich bardzo oczywistych

- mówi Alina Moś, odpowiadająca za adaptację i reżyserie spektaklu, nad którym razem z nią pracowali inspicjent Izabela Rogowska, scenografka Natalia Kołodziej, odpowiedzialna także za kostiumy, Bartosz Bandura od ruchu scenicznego oraz Maciej Osada – Sobczyński, który jest autorem opracowania muzycznego spektaklu i aranżacji piosenek. Koszalińska publiczność w spektaklu usłyszy kilkanaście piosenek, a będzie to m. in. utwór „Wariatka tańczy”, „Mówiłam żartem” czy „Siedzieliśmy na dachu”.

W obsadzie sztuki „Darcie pierza, Ja – Osiecka” znaleźli się: Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska-Grobelna, Karol Czarnowicz, Artur Czerwiński, Jacek Zdrojewski i Beata Niedziela, która dopiero przy pracy nad tym spektaklem odkrywała twórczość i fenomen Agnieszki Osieckiej.

-Agnieszka Osiecka była szczególną osobą, w tym sensie, że dawała się poznać tylko do tego momentu, który ona uważała za stosowny. Do takich osób jest bardzo trudno dotrzeć, żeby się troszeczkę dostać do ich wnętrza i tak naprawdę do wnętrza Agnieszki nie mogłam się dostać poprzez wywiady z nią, tam była cały czas twarz, która wyrażała jedną, bardzo stonowaną minę. Do tego wnętrza mogłam się dostać jedynie poprzez twórczość, tam jest ujęta cała delikatna strona tej osoby

-powiedziała aktorka.

Premiera spektaklu „Darcie pierza, Ja – Osiecka” w BTD w Koszalinie jutro, 25 marca, a kolejne spektakle 26 i 31 marca, w kwietniu i w maju. Dokładny repertuar można sprawdzić na stronie btd.koszalin.pl

Listen to "O spektaklu "Darcie pierza, Ja-Osiecka"" on Spreaker.