Monodramy wypełnią kolejne jubileuszowe wieczory w słupskim Teatrze Rondo

2022-10-20 13:41
Teatr Rondo
Autor: materiały prasowe

Monodramy wypełnią kolejne jubileuszowe wieczory w Teatrze Rondo w Słupsku. Mateusz Nowak zagra spektakl pt. „Od przodu i od tyłu”, opowiadający historię osiemnastowiecznej Polski. Z kolei Wioleta Komar w spektaklu „Diva” przypomni postać śpiewaczki operowej Nory Sedler i jej doświadczenia z obozu koncentracyjnego.

Trwa jubileusz słupskiego Teatru Rondo. Kolejne wydarzenia z okazji 50-lecia odbędą się jutro i w sobotę. Dziesiąty i jedenasty jubileuszowy wieczór wypełnią monodramy. Spektakl jednego aktora uważany jest za najtrudniejszą z form teatralnych. W Słupsku zmierzą się z nią aktorzy: Wioleta Komar i Mateusz Nowak.

W piątek, 21 października o godz. 19.00 Mateusz Nowak zagra spektakl pt. „Od przodu i od tyłu”. To teatralna biografia Juliana Ursyna Niemcewicza, polskiego poety, uczestnika Sejmu Czteroletniego, świadka uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Targowicy. Temat sztuki jest dziś niezwykle aktualny.

-Scenariusz powstał na podstawie pracy doktorskiej Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”. Słowa, które padają w spektaklu, dotyczące Rosji są dzisiaj bardzo znaczące. Posłowie mówią, że konflikt z Rosją nie służy ich karierze, że handel z Rosją jest opłacalny i trzeba go kontynuować. To było w XVIII wieku. Dzisiaj z ust polityków europejskich też często słyszymy takie słowa. Myślę, że warto się nad tym zastanowić

-mówi Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, zastępca dyrektora Słupskiego Ośrodka Kultury. Spektakl „Od przodu i od tyłu” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego grany jest od 2013. W tym czasie został pokazany w 19 krajach na 4 kontynentach.

W sobotę, 22 października o godz. 19.00 aktorka Wioleta Komar w spektaklu „Diva” przypomni postać śpiewaczki operowej Nory Sedler i jej doświadczenia z obozu koncentracyjnego. Reżyserem monodramu jest także Stanisław Miedziewski.

-Spektakle poruszają trudne tematy, ale oba mają także komiczne momenty. Myślę, że to doświadczenie jako widza, że aktor prowadzi nas od śmiechu do rozpaczy jest najciekawsze

-dodaje Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska.

Na oba wydarzenia wejściówki są bezpłatne, trzeba je jednak wcześniej zarezerwować w Ośrodku Teatralnym RONDO, dzwoniąc po numer 59 842 63 49.

Listen to "Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, zastępca dyrektora Słupskiego Ośrodka Kultury" on Spreaker.