Muzyczny „Dekalog” uczci rocznicę wizyty papieża w Koszalinie

2023-03-20 15:11
próby do kantaty Dekalog
Autor: Magda Wanowska-Miksa Próby do kantaty odbywają się przy parafii pw. Św. Wojciecha w Koszalinie.

Na 32. rocznicę wizyty papieża Polaka w Koszalinie przygotowywane jest wyjątkowe wydarzenie muzyczne, nawiązujące do nauczania św. Jana Pawła II. To Kantata „Dekalog”, czyli muzyczne rozważanie 10 przykazań Bożych. Muzykę do słów kaszubskiej poetki Małgorzaty Borzeszkowskiej, skomponował Igor Jankowski, organista koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego.

Kantata „Dekalog” jest dziełem cyklicznym, który składa się z 10 części muzycznych, rozpisanych na skład smyczkowy, organy, solistę i chór mieszany. Zawiera rozważania 10 przykazań Bożych, które były głównym tematem nauczania św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1991 roku do Polski, do Koszalina.

Pierwszą inspiracją do stworzenia kantaty był dla Igora Jankowskiego, kompozytora i organisty koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego, cytat, który znajduję się na bramie, prowadzącej do tego kościoła: „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.

-Codziennie wchodzę do kościoła i patrzę na te słowa, będące cytatem z homilii papieża, którą wygłosił w czasie pielgrzymki w 1991 roku w Koszalinie. Od tej myśli właśnie się zaczęło, od tej bramy, od tego cytatu, od tych słów

-przyznaje Igor Jankowski i dodaje, że w przygotowanie kantaty zaangażowało się grono muzyków, profesjonalistów i amatorów, nie tylko z Koszalina.

-Wśród naszych wykonawców są osoby z różnych branż. Nie każdy jest muzykiem zawodowym, niektóre osoby pracują w filharmonii i w szkole muzycznej, ale inne zajmują się czymś zupełnie odmiennym, ale łączy nas na pewno wiara, miłość do muzyki i chęć zrobienia czegoś wspólnie i zaprezentowanie tego mieszkańcom Koszalina.

plakat kantata
Autor: materiały prasowe

Kantata „Dekalog” będzie miała premierę 3 czerwca w Kościele pw. Ducha Świętego, podczas obchodów rocznicy papieskiej wizyty w Koszalinie. Kolejny koncert odbędzie się 10 czerwca w koszalińskim kościele pw. Św. Wojciecha. Artyści planują także swoje przedsięwzięcie uwiecznić na płycie, którą będzie można nabyć po tych koncertach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Plus Koszalin.

Listen to "Kantata "Dekalog"" on Spreaker.