Muzyka klasyczna zabrzmi w zabytkowych świątyniach na terenie gminy Słupsk

2022-10-13 14:59
organy
Autor: pixabay.com

Rusza cykl koncertów "Muzyka w kościele". Klasyczne melodie zabrzmią w świątyniach na terenie gminy Słupsk już po raz trzeci. Pierwszy z czterech koncertów już w najbliższą niedzielę.

Tegoroczna edycja będzie nieco inna niż dwie poprzednie, ponieważ muzyka zabrzmi w czterech, a nie jak to miało miejsce dotychczas, w pięciu zabytkowych świątyniach na terenie gminy Słupsk. Na koncertowej mapie zabraknie kościoła pw. św. Antoniego w Strzelinie, ponieważ pochodzący z XV wieku budynek czeka na remont.

- Pomysł na zorganizowanie cyklu koncertów narodził się wraz z remontem organów w świątyni w Swołowie. Biorąc pod uwagę, że odnowienie tego instrumentu kosztowało około 200 tys. złotych, stwierdziliśmy, że warto podzielić się efektami prac z szerszą publicznością. Trudno o lepszy sposób na zaprezentowanie możliwości organów, niż organizacja koncertu, więc przygotowaliśmy pięć tego typu wydarzeń w pięciu zabytkowych kościołach na terenie gminy. Tym samym instrumenty zyskały drugie życie, a lokalne społeczności możliwość wzięcia udziału w koncertach muzyki klasycznej

– mówi Zbigniew Gach, dyrektor CKiBP.

Pierwszy z koncertów już 16 października o godz. 18.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Na organach zagra Zuzanna Bator, polska organistka oraz prezes Fundacji Dobrej Muzyki. Jest absolwentką Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie, w klasie organów prof. Bernharda Haasa. Koncertuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem Batorem, wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na cztery ręce i cztery nogi. Od 2011 roku mieszka w Świdnicy. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. Jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Świdnicy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W występie towarzyszyć jej będzie aktor Nowego Teatru w Słupsku, Wojciech Marcinkowski, który recytować będzie poezję romantyczną Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Cypriana Kamila Norwida.

Następne koncerty odbędą się kolejno: w kościele pw. Przemienienia Pańskiego we Wrześciu (23 października, godz. 12.15), kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bruskowie Wielkim (30 października, godz. 18) oraz w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Wieszynie (6 listopada, godz. 18). Wstęp na wszystkie koncerty z cyklu „Muzyka w Kościele” jest wolny.

Listen to "Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej gminy Słupsk" on Spreaker.