Na Dzień Archiwisty zaprasza Archiwum Państwowe w Koszalinie
Spotkanie odbędzie się w sali edukacyjnej (Archig@lerii) Archiwum Państwowego w Koszalinie w piątek 30 września br. o godz. 16.30.
W programie:
- spotkanie z artystką Gretą Grabowską pod hasłem „Ulica Stanisława Wyspiańskiego - kilka wątków z przeszłości”,
- prezentacja reportażu dokumentalnego z 1961 r. pt. „Z ziemi koszalińskiej” wraz z komentarzem koszalińskiego artysty i pasjonata historii Krzysztofa Urbanowicza.
Greta Grabowska, koszalińska artystka: malarka, projektantka wnętrz, autorka kolaży. Ma w dorobku ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i poza jego granicami.
Artystka zabierze widzów na spotkanie z ulicą Wyspiańskiego w Koszalinie, z którą jest szczególnie związana. Od lat prowadzi działania na rzecz przywrócenia dawnego blasku tego zakątka Koszalina. Większość budynków na tej ulicy pochodzi z 1910 r., dlatego w swoich poszukiwaniach dociera często do archiwalnych pocztówek i fotografii przechowywanych w rodzinnych albumach, bo jak sama twierdzi „z takich właśnie niezamierzonych okruchów, strzępów pamięci, sklejamy przeszłość naszych domów. Odnajdujemy codzienność sprzed lat”.
Krzysztof Urbanowicz, koszaliński artysta malarz, portrecista i karykaturzysta, ale przede wszystkim pasjonat historii Koszalina. Współautor albumów „200 twarzy Koszalina” i „Nieznane twarze Koszalina” oraz autor książki "Koszalin, historie mało znane" - wydanych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie.
Podczas projekcji archiwalnego filmu z 1961 r. pt. „Z ziemi koszalińskiej” Krzysztof Urbanowicz wprowadzi słuchaczy w klimat Koszalina, Słupska, Kołobrzegu, Darłowa i Ustki z lat 60-tych XX w. Dokument przekazany został do zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie przez pasjonata historii Koszalina oraz wieloletniego darczyńcę Archiwum – Zbigniewa Wojtkiewicza.