Najstarsza impreza literacka w Polsce po raz pierwszy odbędzie się w Kołobrzegu

2022-09-20 16:18
Najnowsze książki już niebawem pojawią się w grudziądzkich bibliotekach
Autor: pixabay.com/

TransPort Literacki po 25 latach obecności na Dolnym Śląsku przeniósł się na Pomorze Zachodnie. Festiwal odbędzie się w Kołobrzegu. W programie ponad 100 wydarzeń związanych z literaturą, a początek festiwalu już w czwartek, 22 września.

-Kołobrzeg będzie w tym tygodniu stolicą literatury, a to za sprawą Festiwalu TransPort Literacki. W programie światowe premiery książek, finały projektów wydawniczych, nagrody literackie, spotkania dla księgarzy i tłumaczy, a także spotkania czytelników z twórcami

- zapowiada zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. Społecznych Ilona Grędas-Wójtowicz.

Listen to "Ilona Grędas-Wójtowicz, zastępca prezydenta Kołobrzegu ds. Społecznych" on Spreaker.

Festiwal TransPort Literacki 27 opiera się głównie na premierach książkowych, ale, jak podkreśla Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego i festiwalu, najważniejsi są czytelnicy i ich interakcja z twórcami:

-Światowe premiery książek, inauguracja „Nowego europejskiego kanonu literackiego” stworzonego przez międzynarodowe grono wydawców z dwudziestu jeden krajów, start projektu Fest Ukraine, który ma zapewnić uczestnictwo autorek i autorów z Ukrainy w najważniejszych wydarzeniach literackich na świecie, łącznie 82 zaproszonych twórców z jedenastu krajów, specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców.

Listen to "Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego i festiwalu" on Spreaker.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zauważa, że Pomorze Zachodnie nie jest już prowincją kultury, ale przyciąga do siebie coraz więcej ważnych wydarzeń.

Listen to "Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz" on Spreaker.

Festiwal TransPort Literacki 27 rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny za okazaniem wejściówki, która można otrzymać w kasie RCK.