Nie tylko strzelanie. Terytorialsi poznają historię Pomorza Zachodniego

2023-03-27 12:41

Nowi zachodniopomorscy Terytorialsi mają już za sobą połowę szkolenia. Ty nie tylko strzelanie i taktyka. W niedzielę w ramach zajęć edukacji obywatelskiej zwiedzali Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

Żołnierze przez wiele godzin dziennie szkolą się z wojskowej taktyki, strzelania, medycyny pola walki czy topografii. Jednak w niedzielę przez kilka godzin mogli odpocząć od intensywnych, wyczerpujących zajęć w terenie.

- W ramach zajęć z edukacji obywatelskiej zdecydowaliśmy się zabrać żołnierzy do dwóch najważniejszych muzeów związanych z dziejami oręża i historią ziem Pomorza Zachodniego - mówi por. Piotr Pietrzak ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, który prowadzi szkolenie nowych żołnierzy. - Wychodzimy z założenia, że żołnierze powinni poznać tradycje ziemi, za której bezpieczeństwo będą wkrótce odpowiadali.

Dlatego w niedzielę rano wyjechali z Trzebiatowa do Kołobrzegu, by zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. To drugi co do wielkości i ekspozycji tego typu obiekt w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa pokazuje dzieje polskiego wojska od średniowiecza po II Wojnę Światową, ze szczególnym uwzględnieniem walk o Kołobrzeg. Z Kołobrzegu udali się do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. To dawny schron nr 17, który stanowił część tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich, obecnie udostępniony do zwiedzania.

- Przed nimi jeszcze kilka dni zajęć, ale bardzo intensywnych - zapowiada por. Piotr Pietrzak. Wylicza: strzelanie, pętla taktyczna, zajęcia z musztry i przygotowanie do przysięgi wojskowej. - Są zmęczeni, ale trzymają się bardzo dobrze, zżyli się bardzo szybko i widać świetną współpracę i wzajemną pomoc – podkreśla.

Szkolenie w Trzebiatowie przechodzi obecnie prawie 50 nowych żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystą przysięgę wojskową żołnierze szkolenia podstawowego złożą w najbliższą sobotę na placu apelowym jednostki.