O jakie cuda chodzi?

2025-05-13 13:21
Sanktuarium w Skrzatuszu
Autor: Archiwum serwisu

„450 lat Piety w Sanktuarium Skrzatuskim” to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 23 maja w Skrzatuszu.

„450 lat Piety w Sanktuarium Skrzatuskim” to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 23 maja w Skrzatuszu. Wśród prelegentów historycy sztuki i osoby zajmujące się konserwacją zabytków. Wydarzenie to wpisuje się w obchody tego jubileuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Początek konferencji o godz. 10.00, a zakończenie około godziny 14.00. Wydarzenie transmitowane będzie przez Dobre Media. Konferencja rozpocznie się wykładem ks. prof. UMK Jana Perszona "Sanktuarium jako miejsce święte". Następnie głos zabierze ks. dr hab. Janusz Nowiński SDB z UKSW "Substancja zabytkowa cudownej figury Matki Bożej Skrzatuskiej i dzieł z nią związanych, świadectwem jej historii i kultu". Kolejnym wykładem będzie "Konserwacja Piety ze Skrzatusza w świetle badań technologicznych" Magdaleny Rogowskiej-Machulec z muzeum w Zamku Królewskim w Warszawie. O Maryi, jako znaku nadziei będzie mówił ks. prof. Adam Rybicki z KUL-u. Natomiast historię salezjanów w Skrzatuszu w latach 1952-2001 przybliży ks. prof. Jan Pietrzykowski SDB. Na zakończenie konferencji głos zabierze ks. dr Tadeusz Ceynowa z Wydziału Teologicznego US, dyrektor Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej "Z historii Skrzatusza- perspektywy badawcze". 

"450 lat temu podczas wprowadzania protestantyzmu na ziemię wałecką Pieta została uratowana przez garncarza, przechodzącego obok jeziora, gdzie figura miała być zatopiona. Wędrując do swojego miasta, opatrznościowo zostawił Pietę w Skrzatuszu, jedynym katolickim kościele. 450 lat to tworzenie się kultu, ale Pieta nie była znana przez cały ten czas. Rozwój, rozkwit kultu to XVII wiek, kiedy administrator poznański wysyła specjalną komisję, która ma zbadać ewentualne cuda, jakie dzieją się w Skrzatuszu. Komisja była tam w 1641 roku. Stwierdziła, że rzeczywiście to są zjawiska cudowne i nie da się ich w żaden sposób wytłumaczyć. Bp Wojciech Tolibowski przyjechał do Skrzatusza  w 1660 roku, by reaktywować parafię i ogłosić, że figura jest cudowna, bo tu dzieją się cuda"- opowiada ks. dr Tadeusz Ceynowa.    

Organizatorem konferencji naukowej jest Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska, Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Sanktuarium w Skrzatuszu.

Listen to "ks. Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej" on Spreaker.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje Radio Plus Koszalin.