O krok bliżej do powstania nowych bloków mieszkalnych w Karlinie

Blok w Karlinie
Autor: gmina Karlino Karlińskie osiedle Biedronka to na razie 5 budynków wielorodzinnych.

Karliński TBS podpisał dziś umowę z konsorcjami firm, które wybudują dwa kolejne budynki na osiedlu Biedronka w Karlinie. W jednym bloku będą mieszkania komunalne, w drugim lokale dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby otrzymać lokal z zasobu komunalnego. W nowych blokach będzie mogło zamieszkać w sumie 78 rodzin.

Na osiedlu Biedronka w Karlinie od 2013 r. powstało już pięć budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Budowa dwóch kolejnych budynków nr 6 i nr 7 wraz zzagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną to kontynuacja rozbudowy istniejącego osiedla bloków komunalnych, których ma być docelowo 15.

Nowe bloki będą różniły się od tych, które już są na osiedlu. Będą wyższe, bo aż pięciokondygnacyjne, niepodpiwniczone, ale z komórkami lokatorskimi zlokalizowanymi na każdym piętrze.

W każdym bloku powstanie 39 mieszkań. Będzie 25 mieszkań dwupokojowych o pow. od37,71 m2 do 45,62 m2 oraz 14 mieszkań trzypokojowych o pow. od 55,35 m2 do62,83 m2. Na parterze zaprojektowano po 1 mieszkaniu przystosowanym dla osoby niepełnosprawnej z możliwością zrealizowania kolejnych takich mieszkań w tym samym pionie.

Budynki będą wyposażone w windę, dostępną z poziomu przyziemia, zapewniającą dostęp na poziomy wszystkich kondygnacji dla osób niepełnosprawnych i osób starszych.

-Nowe mieszkania to kolejny element realizacji naszej polityki gospodarczej i społecznej, ponieważ w dużej mierze będą one przeznaczone dla obecnych i przyszłych pracowników już istniejących, jak i nowo tworzonych firm. Mieszkanie będzie mógł otrzymać pracownik, który spełnia kryteria zapisane w naszej uchwale oraz otrzyma rekomendacje z karlińskiej firmy

-mówi burmistrz Karlina Waldemar Miśko.

W budynku nr 6 lokale będą przeznaczone dla osób wskazanych przez gminę, spełniających ustawowe kryteria dochodowe, dedykowane dla osób, których status materialny nie pozwala na zakup mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a których dochody są zbyt wysokie, aby mogły skorzystać z zasobów komunalnych. Przedsięwzięcie realizowane będzie przy wykorzystaniu m. in. finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat, wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz finansowania zwrotnego, czyli kredytu preferencyjnego z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z kolei w budynku nr 7 mieszkania przeznaczone będą dla osób spełniających warunki otrzymania lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy tzw. lokale komunalne. Przedsięwzięcie realizowane będzie przy wykorzystaniu przede wszystkim finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat oraz wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Łączne koszty inwestycji szacowany jest na kwotę ponad 30 mln zł, z czego zewnętrzne źródła finansowania stanowią kwotę 83 proc. całkowitych kosztów inwestycyjnych.

Bloki mają być oddane do użytku lokatorom w październiku 2024 rok.

Listen to "Waldemar Miśko, burmistrz Karlina" on Spreaker.