O nowe laboratorium wzbogaciła się Politechnika Koszalińska

2022-11-28 12:57
W Politechnice Koszalińskiej otwarto laboratorium finansowo-giełdowe
Autor: Materiały prasowe W Politechnice Koszalińskiej otwarto laboratorium finansowo-giełdowe

Ekrany prezentujące aktualne ceny akcji i kursy walut. Jest także dzwon dający sygnał do rozpoczęcia sesji giełdowych. Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej, ze wsparciem finansowym z urzędu marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego, uruchomiono laboratorium finansowo-giełdowe.

Laboratorium Finansowo-Giełdowe z profesjonalną salą transakcyjną, oddającą charakter dealing roomu, będzie wykorzystywane w celach dydaktycznych i naukowych. To innowacyjne miejsce edukacji pozwoli studentom korzystać z potencjału, jaki oferuje im rynek kapitałowy na świecie oraz poszczególne instytucje finansowe. Zadaniem nowej pracowni jest podniesienie jakości kształcenia, a przede wszystkim zapewnienia dostępu do światowych rynków finansowych w czasie rzeczywistym.

W nowoczesnym laboratorium możliwe będzie świadczenie usług benchmarku, wykonywanie prognoz, modelowanie ryzyka finansowego i walutowego oraz poszukiwanie optymalnych rozwiązań w zakresie oczekiwań przedsiębiorców funkcjonujących w istniejących realiach rynkowych. Szansę na skorzystanie z oferty pracowni otrzyma lokalny biznes - przedsiębiorcy i podmioty gospodarcze prowadzące działalność na Pomorzu Zachodnim.

W pracowni zamontowano 20 stanowisk komputerowych pozwalających na pracę w mniejszych grupach. Każde stanowisko zostało wyposażone w podwójny monitor, co ułatwi zarządzanie i analizę danych. Powstała też ściana wizyjna: na sześciu monitorach będzie można m.in. śledzić treści z różnych źródeł internetowych (notowania giełdowe akcji, surowców i walut). Zamontowano także monitor interaktywny (FLIP2) umożliwiający sprawne zarządzanie treścią. Są atrybuty rynku papierów wartościowych: zegary wskazujące czas w miastach, w których działają największe giełdy światowe (Nowy Jork, Londyn, Tokio, Moskwa, Warszawa), dzwon rozpoczynający sesje giełdowe oraz wizerunek byka i niedźwiedzia (symbole giełdowej hossy i bessy).

Całkowity koszt zadania to ok. 490 tys. zł. Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego wsparł przedsięwzięcie środkami z budżetu województwa w wysokości 200 tys. zł. 50 tys. złotych dorzuciła też Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie.

Listen to "Nowe laboratorium na Politechnice Koszalińskiej" on Spreaker.