Ochotnicy poszli w kamasze

2022-10-03 13:25
Coraz więcej chętnych do wojska
Autor: gov.pl Coraz więcej chętnych do wojska

Ponad siedemdziesięciu młodych ludzi wstąpiło dzisiaj w Koszalinie w szeregi Wojska Polskiego. Podstawowe szkolenie przejdą w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.

Ostatnia nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Ochotnik w ramach dobrowolnej służby będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 4560 zł brutto. Korzyści będzie jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, będzie miał pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie będzie chciał wstąpić do wojska – pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Zachętą dla ochotników jest także możliwość odbycia szkoleń na koszt armii.

Przed elewami, którzy w poniedziałek rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem miesiąc szkolenia podstawowego w Koszalinie i 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego w innych jednostkach wojskowych. Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy.

Listen to "Ochotnicy rozpoczynają szkolenie podstawowe w WP" on Spreaker.