Pięć osób stanie przed słupskim sądem w sprawie pandemicznych oszustw

2022-06-13 17:06
Gdzie można TANIO KUPIC rękawiczki jednorazowe? PODPOWIADAMY
Autor: Getty Images

Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do Sądu Rejonowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko mieszkańcom Słupska w związku z popełnieniem szeregu przestępstw polegających na fikcyjnym oferowaniem do sprzedaży przez internet jednorazowych środków ochronnych. Proceder trwał od maja do sierpnia 2020 roku. Oszukanych zostało blisko 600 osób z całego kraju, na łączną kwotę 70 tys. zł.

Podejrzani Małgorzata C. (lat. 42), Tomasz D. (lat. 38), Rafał M. (lat 38), Anna Ł. (lat. 34) oraz Dawid B. (lat 38) na jednym z serwisów aukcyjnych oferowali sprzedaż jednorazowych rękawiczek, a po otrzymaniu pieniędzy od kontrahentów nie wysyłali zamówionego towaru. Każdy z klientów został oszukany na kwotę od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

-Osobą wiodącą w popełnieniu wskazanych przestępstw była Małgorzata C., która namówiła do przestępstwa trzy kolejne osoby, to jest Tomasza D., Dawida B. oraz Rafała M.; Anna Ł. do popełnienia przestępstwa została namówiona natomiast przez Tomasza D. Sprawcy przestępstwa wykorzystywali fakt objęcia oszukiwane osoby przez portal Allegro programem ochrony kupujących, w ramach którego to programu portal ten wypłacał oszukanym osobom odpowiednią rekompensatę. Oskarżeni tak więc wobec wypłaty oszukanym osobom stosownej rekompensaty liczyli na to, że nie będą oni o fakcie przestępstwa informowali organów ścigania. Organy ścigania zostały natomiast o fakcie przestępstwa powiadomione przez portal

-poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku prokurator Paweł Wnuk.

Małgorzata C. jako główna oskarżona przyznała się jedynie do popełnienia nieznacznej części zarzucanych jej czynów. Natomiast pozostali oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

W przeszłości Małgorzata C. była już karana sądownie za inne oszustwa, Tomasz D. Także, ale za przestępstwo nie alimentacji, natomiast Dawid B. kilkukrotnie za przestępstwa narkotykowe. Pozostali oskarżeni dotychczas nie byli karani sądownie. Za popełnienie zarzucanych przestępstw oskarżonym grozi kara od 6 m-cy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec Małgorzaty C. Prokuratura Okręgowa w Słupsku równolegle prowadzi jeszcze inne postępowanie, które dotyczy popełnienia kilkudziesięciu podobnych przestępstw jednakże tym razem w zakresie fikcyjnej sprzedaży jednorazowych maseczek ochronnych na twarz.

Listen to "Prokurator Paweł Wnuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku" on Spreaker.