Pociągiem nad morze! Nowe połączenia kolejowe w regionie

2023-06-07 18:05
Kołobrzeg
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Więcej połączeń do Kołobrzegu, wakacyjne pociągi z Koszalina do Mielna oraz specjalne weekendowe kursy z Zielonej Góry i Poznania nad Bałtyk - takie udogodnienia znalazły się w letnim rozkładzie jazdy. Zostanie on wprowadzony od 11 czerwca.

- To specjalna oferta przygotowana z myślą o mieszkańcach regionu i turystach, którzy chcą spędzić weekend na pięknych zachodniopomorskich plażach. Pociągiem podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. A gdy drogi są zakorkowane, w szczycie sezonu urlopowego, pociągiem dojedzie się szybciej niż samochodem

- zauważa marszałek i zachęca do korzystania z regionalnego transportu kolejowego.

Na Pomorzu Zachodnim już w rozpoczynający się długi weekend mieszkańcy i goście odwiedzający region mogą skorzystać z dodatkowych połączeń nad morze. Uruchomiony zostanie m. in. pociąg ze Szczecina (godz. 9.02 -11.35) do Kołobrzegu. Warto podkreślić, że w wakacje będzie on kursował codziennie, dojeżdżając na miejsce nieco szybciej, bo o godz. 11.19. Powroty z Kołobrzegu do Szczecina po całodziennym plażowaniu w weekend zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu o godz. 17:27 i 18:48, a w wakacje także dodatkowy wieczorny pociąg, odjeżdżający z Kołobrzegu w piątki, soboty i niedziele o godzinie 19:40.

Dodatkowe, przyspieszone pociągi Regio już w najbliższy długi weekend oraz we wszystkie wakacyjne weekendy wyjadą także na trasę z Poznania do Kołobrzegu przez Piłę, Szczecinek, Grzmiącą, Tychowo, Białogard i Karlino. Jednym z nich będzie pociąg „Riwiera”, który ze Szczecinka wyruszy o 8:48, z Białogardu o 10:02 i do Kołobrzegu dotrze o 10:30.

Kolejny przyspieszony pociąg na tej trasie to „Harpun” relacji Poznań – Kołobrzeg, który ze Szczecinka odjedzie o 11:52, z Białogardu o 13:13 i do Kołobrzegu dotrze na godzinę 13:41, czyli w sam raz na rozpoczęcie doby hotelowej.

Popołudniowe i wieczorne powroty z Kołobrzegu w kierunku Białogardu, Szczecinka, Piły i Poznania zapewnią pociągi odjeżdżające z Kołobrzegu w długi weekend o godz. 15:46, 17:57 i 19:13, a w wakacje o godz. 15:47, 17:54 i 19:15.

Warto podkreślić, że większość pociągów na trasie Kołobrzeg – Szczecin, które poza sezonem kursują tylko w dni robocze, podczas wakacji kursować będą codziennie.

W sumie na trasie Szczecin – Kołobrzeg w okresie wakacji codziennie kursować będzie 8 par pociągów oraz jeden pociąg weekendowy. Do Kołobrzegu znacznie łatwiej będzie można dotrzeć pociągiem także z Koszalina, gdyż na tej trasie kursować będzie 7 par pociągów umożliwiających dotarcie do nadmorskiego kurortu w godzinach porannych oraz powrót stamtąd po południu.

Podobnie jak w latach ubiegłych wakacyjne pociągi wyjadą na trasę Koszalin – Mielno. Pociągi te uruchamiane są wspólnie przez Województwo oraz Miasto Koszalin i Gminę Mielno. Będzie to 7 par pociągów plus dodatkowe cztery pary w piątki, soboty i niedziele

Przypominamy, że koleją można dotrzeć do Darłowa. Kursuje tam 6 par pociągów. Na stacji Sławno są skomunikowane z połączeniami od strony Szczecina i Koszalina. Trzy pary pociągów w okresie wakacji kursować będą w relacji bezpośredniej Słupsk – Darłowo – Słupsk przez Sławno.

Planowanie podróży pociągiem ułatwia portalpasazera.pl , gdzie rozkład jazdy aktualizowany jest na bieżąco. Tam można znaleźć informacje o ewentualnych zmianach godzin odjazdu czy utrudnieniach związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego