Pokaz filmu niemego w ramach „Kultury (nie)ocalonej” IPN

2024-02-22 15:04
plakat
Autor: materiały prasowe

W Koszalinie odbędzie się pokaz filmu „Mocny człowiek” z muzyką na żywo w ramach projektu Kultura (nie)ocalona.

„Mocny człowiek” to film z 1929 roku, jeden z ostatnich polskich filmów z epoki kina niemego. Instytut Pamięci Narodowej przywraca historie, które nie powinny ulec zapomnieniu. Kulturalno-memoratywnym projektem Kultura (nie)ocalona chce pokazać, jakim bogactwem szczyciła się polska kultura międzywojenna. „Mocny człowiek” to film psychologiczny z 1929 roku w reżyserii Henryka Szaro, sfilmowany przez włoskiego operatora Giovanniego Vitrottiego, to jeden z ostatnich polskich filmów z epoki kina niemego. Odrodził się po tym, jak jedna z kopii została odnaleziona w 1997 roku w Belgii. Przez kilkadziesiąt lat sądzono, że nie zachowała się żadna z wersji filmu. W 2006 roku taśmy wzięła pod swoje skrzydła Filmoteka Narodowa i zrekonstruowała je cyfrowo.

Mocny człowiek to adaptacja trzytomowej powieści Stanisława Przybyszewskiego z 1912 roku, której bohaterem jest żądny sławy i pozbawiony skrupułów dziennikarz Henryk Bielecki. W swoim zaślepieniu truje ciężko chorego przyjaciela Jerzego Górskiego i przypisuje sobie autorstwo jego dzieła. Tytułowy „Mocny człowiek” odnosi się do skradzionego utworu, ale jest również ironicznym określeniem Bieleckiego, który coraz bardziej brnie w kłamstwa i zdrady. W dwudziestoleciu międzywojennym film okazał się wielkim sukcesem. Rozpisywano się o mistrzowskim operatorstwie, dowodząc, że produkcja ma aspiracje międzynarodowe.

W recenzjach zachwycano się również wyjątkowymi ujęciami Warszawy. W „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” pisano: „Warszawa tętniąca życiem ze swymi drapaczami chmur, pełna świateł i cieni wielkiego miasta. Warszawa ze swą nieusypiającą nigdy ulicą, pełna samochodów i omnibusów – wytwornych par – umalowanych dziewcząt – kawiarnianego łobuzerstwa i tymi wszystkimi kontrastami, którymi tak świetnie potrafią operować zagraniczni reżyserzy”. Reżyser Henryk Szaro – nazywany „tytanem pracy” – został rozstrzelany przez Niemców w 1942 roku.

Z muzyką na żywo wystąpi Orkiestra Ludwika Sarskiego. To kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego, Henryka Szaro i innych. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Wojskowym 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie, ul. 4 Marca 3. Pokaz w Koszalinie 23.02 o 18.00 w Klubie Wojskowym przy ul. 4 Marca 3. Patronat medialny Radio Plus.

Listen to "Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN" on Spreaker.