Powraca cykl „Kazania na Górze”

Sanktuarium na Górze Chełmskiej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Sanktuarium na Górze Chełmskiej

„Kazania na Górze” to spotkania z modlitwą i katechezą dla dorosłych, głoszoną przez różnych duchownych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przy Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Spotkania będą odbywały się od kwietnia do października, zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. W tym roku ich myślą przewodnią będą rysy świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze.

Jest to już XI edycja „Kazań na Górze”. W tym roku przyświeca jej hasło „Święci gwiazdozbiorami Boga”. Tytuł tego cyklu katechez został zaczerpnięty z nauczania papieża Benedykt XVI, słowa te zostały wypowiedziane podczas homilii w Watykanie 6 stycznia 2013 r.: "Święci są prawdziwymi gwiazdozbiorami Boga, które rozświetlają noce tego świata i nas prowadzą".

-W tym roku przez siedem spotkań towarzyszyć nam będą święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze. Będą to tacy święci na naszą codzienność. Chcemy dotknąć jakiegoś szczególnego rysu poszczególnych świętych, którzy w obecnych czasach mogą być dla nas pomocą, podpowiedzią i drogowskazem w przeżywaniu codzienności

-mówi siostra Paulina Małgorzata Kopacz z fundacji Przymierze i Szenstackiego Instytutu Sióstr Maryi. Pierwsze „Kazanie na Górze” już w niedzielę 30 kwietnia, będzie poświęcone św. Ojcu Pio, a wygłosi je ks. Wojciech Szulczewski, proboszcz parafii w Śmiechowie koło Koszalina. Katechezę w maju (28.05) inspirowaną św. Ritą poprowadzi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie i redaktor naczelny koszalińskiego „Gościa niedzielnego”.

Bohaterką czerwcowego kazania (25.06), które powie ks. Jarosław Kwiecień, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie będzie bł. Dorota z Mątowów, a lipcowego (30.07) polska święta siostra Faustyna Kowalska, o niej będzie mówił ks. dr Piotr Skiba także z koszalińskiego seminarium.

W sierpniu (27.08) z uczestnikami spotka się ks. Dariusz Jaślarz, a inspiracją do jego katechezy będzie św. Joanna Bertta Molla. Z kolei we wrześniu (24.09) kazanie o św. Charbelu Makhloufie wygłosi ks. Krzysztof Witwicki z diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media.

Ostatnie kazanie w październiku (29.10) poświęcone będzie kandydatce na ołtarze- o słudze Bożej s. Emilii Engel będzie mówił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

Kazania na Górze 2023
Autor: materiały prasowe

Każde „Kazanie na Górze” rozpoczyna się przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej o godz. 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia lub innym nabożeństwem w zależności od miesiąca. Około godz.15:30 jest katecheza, a następnie pod Gościńcem dalsza część spotkania przy kawie z ciastem. Aby wziąć udział, nie trzeba się wcześniej zgłaszać czy zapisywać, każdy jest zaproszony i mile widziany.

Katechezy, dostępne są także bezpośrednio on-line z sanktuarium od godz. 15:30. Można je oglądać na Facebooku Fundacji Przymierze lub w Dobrych Mediach. Natomiast po każdym spotkaniu, dostępna będzie relacja wraz z katechezą do odsłuchania na stronie internetowej Fundacji Przymierze: www.fundacja-przymierze.pl.

Organizatorem projektu pastoralnego jest Fundacja Przymierze z Góry Chełmskiej.

Listen to "s. Paulina Kopacz z fundacji Przymierze i Szenstackiego Instytutu Sióstr Maryi" on Spreaker.