Powrót do lat 90. czyli wystawa kaset w KBP

2023-03-01 15:42
Kasety i Mateusz Prus
Autor: materiały prasowe Mateusz Prus i część jego kolekcji.

Wystawę kolekcji kaset Mateusza Prusa pt. "Powrót kaset, czyli nostalgia za latami 90." będziemy mogli obejrzeć w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze eksponaty ze zbiorów koszalińskiego dziennikarza. Nie zabraknie także akcentów muzycznych.

Kaseta magnetofonowa to najpopularniejszy nośnik muzyki w latach 90. Królowały wówczas walkmany, a kasety można było kupić w tzw. „szczękach” na targowiskach. Popularne było także zgrywanie audycji radiowych oraz przegrywanie pożyczonych kaset. To czasy bez plików mp3 i serwisów streamingowych. Na kasetach rodził się w połowie lat 90-tych polski hip-hop, który wywarł ogromny wpływ na całe pokolenie. Na początku XXI wieku, nośnik ten został wyparty przez płyty CD.

Podobnie jak kilka lat temu winyle, dziś kasety wracają do łask. Coraz więcej nowej muzyki wychodzi właśnie na tym nośniku. Z drugiej strony, stare, rzadkie wydania są poszukiwane przez kolekcjonerów i osiągają wysokie ceny.

Mateusz Prus, koszaliński dziennikarz kolekcjonuje kasety od połowy lat 90-tych. Przez lata nie rozwijał tej pasji, skupiając się na winylach i płytach CD. Od kilku lat wrócił jednak do kaset, zbierając zarówno współczesne niszowe wydawnictwa, jak i uzupełniając rapową kolekcję z czasów, kiedy to ta muzyka nadawała rytm polskim blokowiskom.

Na wystawie pt. "Powrót kaset, czyli nostalgia za latami 90." będzie można obejrzeć wybór najciekawszych eksponatów z kolekcji. Będą pokazane pierwsze polskie rapowe kasety, ważne wydania zagraniczne, jak i te najnowsze, których nakład niekiedy wynosi zaledwie kilkanaście egzemplarzy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie set muzyczny grany wyłącznie z kaset. Za jego wykonanie odpowiedzialny będzie kołobrzeski artysta Dj Dolby (Adam Frankiewicz).

Wernisaż wystawy 14 marca o godz. 17.00 w Mediatece KBP przy placu Polonii 1. Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do 17 kwietnia.