Prawie 200 osób bezdomnych przebywa na terenie Słupska. Jak można im pomóc?
Prawie 200 osób bezdomnych przebywa na terenie Słupska. Późna jesień i zima do dla nich trudny czas. Jeśli nie skorzystają ze wsparcia MOPR-u, czy innej placówki, mogą nie przeżyć tych chłodnych miesięcy. Niestety każdego roku dochodzi do takich zdarzeń, dlatego władze Słupska, apelują do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni na los osób bezdomnych.
Dla osób bezdomnych zimowe warunki niosą ze sobą nie tylko zagrożenie utraty zdrowia, ale także utraty życia z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu. Ważne jest zwrócenie uwagi na osoby przebywające na klatkach schodowych, ogródkach działkowych, wiatach śmietnikowych, prowizorycznych namiotach i wszystkich pustostanach.
-Jeśli widzimy, że ktoś śpi na ławce, czy w innym miejscu nie do tego przeznaczonym - reagujmy. Zadzwońmy do odpowiednich służb, które sprawdzą, czy tej osobie nie jest potrzebna pomoc, lekarz czy inna forma wsparcia. Nasza reakcja może uratować komuś życie
-przekonuje wiceprezydent Słupska Marta Makuch.
Główną instytucją zapewniającą wszechstronną pomoc osobom bezdomnym przebywającym na terenie miasta Słupska jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie z siedzibą przy ul. Słonecznej 15 D. Ośrodek prowadzi wielopłaszczyznowe działania w zakresie interwencji, profilaktyki, pomocy materialnej i rzeczowej oraz pracy socjalnej polegającej m. in. na opracowaniu indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności i wspieraniu w jego realizacji.
Ogromną rolę w zabezpieczeniu osób bezdomnych w Słupsku odgrywają również organizacje pozarządowe. To m. in. Stowarzyszenie Monar, które prowadzi przy ul. Gdyńskiej 13A ogrzewalnię. Placówka otwarta jest w godz. od 18.00 do 8.00 rano. Przeznaczona jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, zapewnia niezbędną odzież w zależności od pory roku, podstawowe środki higieniczne oraz ciepły napój. W tym samym miejscu działa także świetlica otwarta w godz. od 10.00 do 18.00. Pełni funkcję pomieszczenia do spożywania posiłków, prowadzenia zajęć terapeutycznych i spędzania czasu wolnego. Jest tam też łaźnia, czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 9.00 do 14.00. W ramach funkcjonowania łaźni zapewniony jest dostęp do środków higienicznych, czystych ręczników, a także jednorazowych przyborów do golenia i zestawów do higieny jamy ustnej.
Również Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi czynną cały rok noclegownie, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne odpowiada za mieszkanie chronione treningowe dla bezdomnych kobiet przy ul. Towarowej, a Stowarzyszenie Horyzont prowadzi mieszkanie chronione treningowe dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Tuwima.
Wykaz numerów telefonu do instytucji, udzielających wsparcia osobom bezdomnym, dostępny jest na stronie www.slupsk.pl
Listen to "Marta Makuch, wiceprezydent Słupska o pomocy bezdomnym" on Spreaker.