Prawie 8 mln zł dla marszałkowskich szpitali na inwestycje

2023-03-14 13:26
Marszałkowskie szpitale w Zachodniopomorskiem z dofinansowaniem 8 mln złotych
Autor: pixaby Marszałkowskie szpitale w Zachodniopomorskiem z dofinansowaniem 8 mln złotych

Na podnoszenie standardów opieki medycznej w swoich jednostkach samorząd województwa przeznaczy z własnego budżetu w 2023 roku blisko 8 mln zł. Pozyskane środki szpitale przeznaczą na remonty, modernizację infrastruktury oraz zakupy nowych urządzeń.

Urząd Marszałkowski przekaże pomoc 8 podległym mu jednostkom. Decyzję o finansowym wsparciu placówek podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. To pozytywna odpowiedź na wnioski złożone przez dyrektorów szpitali.

– Do naszych specjalistycznych szpitali trafiają pacjenci z całego województwa, dlatego chcemy, aby pod względem infrastrukturalnym placówki należały do najnowocześniejszych w regionie. Zależy nam na tym, by chorzy leczeni byli w jak najlepszych warunkach, z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Od lat pomagamy finansowo jednostkom w podnoszeniu standardów usług medycznych dokładając środki z własnego budżetu – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał 2,7 mln zł. 2,2 mln zł wykorzysta na zakup cyfrowego zestawu rentgenowskiego do radiografii i fluoroskopii (obecny aparat działa od 2011 r.) oraz dostosowanie pomieszczeń pracowni RTG w pawilonie dziecięcym. Pół mln złotych przeznaczone będzie na dostosowanie pomieszczeń na potrzeby Pracowni Elektrofizjologii na drugim piętrze Oddziału Kardiologii;

Regionalny Szpital w Kołobrzegu otrzymał wsparcie w kwocie 900 tys. zł. Fundusze umożliwią przebudowę i wyposażenie Oddziału Chirurgii Ogólnej i Oddziału Chorób Wewnętrznych. Prace obejmują np. wymianę drzwi, modernizacje łazienek i toalet czy położenie nowych posadzek;

Do Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stanominie trafi 360 tys. zł. Za te środki wymieniona zostanie winda, która będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (obecny dźwig użytkowany jest od 2006 r.);

Dla Szpitala Uzdrowiskowego „Willla Fortuna” w Kołobrzegu zaplanowano 38,5 tys. zł. Środki umożliwia budowę instalacji fotowoltaicznej na dachu pawilonu „B” jednostki. To kontynuacja prac z 2022 roku, kiedy to placówka zamontowała panele fotowoltaiczne na dachu budynku głównego.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jest podmiotem tworzącym dla 13 placówek ochrony zdrowia, z czego 7 z nich to specjalistyczne szpitale.