Prawie 9 tys. zimnolubnych wzięło udział w XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

2023-02-13 16:47
XX Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie
Autor: UM w Mielnie XX Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

8893 osoby- dokładnie tylu było uczestników jubileuszowego Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie. W niedzielę na mieleńskiej plaży w Bałtyku kąpały się morsy z całej Polski, jak też kluby m. in. z Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Przez 4 dni uczestnicy XX. Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie licznie brali udział w rozmaitych konkurencjach sportowych i mimo silnego wiatru od morza pokazali prawdziwe oblicze morsowania.

W pierwszym w Polsce Morsmageddonie uczestniczyło prawie 1000 osób, zainteresowaniem cieszył się też Turniej Mrozoodpornych i 3. Mistrzostwa Polski w Morsowaniu pod okiem Valerjana Romanovskiego. Obcowanie z zimnem zaskoczyło samego mistrza, bo pierwsze miejsce wśród mężczyzn uzyskał mors z wynikiem 360 minut spędzonych w bali z lodowatą wodą. Były też dwa bale, których punktem kolimacyjnym była "Meluzyna", czyli piosenka uznawana za nieformalny hymn morsów, odśpiewana przez samą Małgorzatę Ostrowską.

Zainteresowaniem cieszył się Pałac Ślubów z Posjedonem udzielającym ślubów ważnych tylko podczas Zlotu, kolorowa strefa saun i bali, wspaniały rockandrollowy deptak pełen dobrej muzyki, liczne biegi i warsztaty, jak też ceremonie "Morza Aniołów" o wschodzie słońca.

Centrum Kultury w Mielnie, organizujące Zlot wsparło w tym czasie także ogólnopolskie akcje charytatywne w tym: DKMS, Akcję Zbiórki Krwi MOTOSERCE, taniec przeciwko przemocy wobec kobiet "One Bilion Rising". Nowością był panel dyskusyjny pn. "Zimno łączy. Różne oblicze morsowania", bo pokazał światu jak w morsowaniu, tym rekreacyjnym i ekstremalnym odnajdują cel i motywację osoby z depresją, walczące z uzależnieniami, psychologowie kliniczni, lekarze, sportowcy.

Nad całym urodzinowym Zlotem i bezpieczeństwem, kąpiących się osób czuwało prawie 450 fachowców, a wśród nich: ratownicy wodni i medyczni, ochrona, nurkowie, lekarze, strażacy, policjanci.

Organizatorzy już zapowiadają XXI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, który najprawdopodobniej odbędzie się między 8 a 11 lutego 2024 roku.