Premiera kantaty „Dekalog” na 32. rocznicę wizyty papieża w Koszalinie

2023-06-05 18:15
kantata Dekalog
Autor: Magda Wanowska-Miksa Kantatę "Dekalog" wykonało blisko 50 muzyków- profesjonalistów i amatorów z Koszalina i okolic.

Msza św. i premiera muzycznego dzieła- tak upamiętniono 32. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Koszalinie. W parafii pw. Ducha Świętego pierwszy raz muzycy i chórzyści z Koszalina i okolic wykonali kantatę „Dekalog”- muzyczne rozważanie 10 przykazań Bożych, które były tematem przewodnim nauczania papieża Polaka podczas pielgrzymki w 1991 roku.

Pomysłodawcą i kompozytorem kantaty jest Igor Jankowski, muzyk i organista w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Teksy, mówiące o Dekalogu w bardzo współczesny sposób, stworzyła na prośbę Igora, pomorska poetka Małgorzata Borzeszkowska. Wszystko dopełniły wizualizacje graficzne wykonane przez ks. Jakuba Sitarza z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wyświetlane w czasie koncertu.

-Napisanie słów do kantaty nie było łatwe, bo Dekalog to nie jest prosty temat. Zwłaszcza jeżeli nie chcemy, żeby te wiersze był takimi typowymi wierszami religijnymi, ale żeby dopasować je do współczesności i żeby pokazać jak grzech według 10 przykazań może wyglądać obecnie, że fałszywa świadectwa to nie jest tylko napisanie czegoś na murze, ale jest to hejt, który szerzy się w Internecie przez media społecznościowe, który czasami niszczy ludziom życie, że kradzież to nie jest tylko kradzież przedmiotów materialnych czy pieniędzy, ale to jest także kradzież intelektualnych pomysłów, idei, przypisywanie sobie cudzych zasług

-opowiada autorka Małgorzata Borzeszkowska.

- Zarówno muzyka, wykonanie wokalno-instrumentalne, teksty które towarzyszyły w przeżywaniu odsłon kolejnych przykazań i niezwykle przemawiająca grafika, także powstająca na naszych oczach sprawiły, że odbiór Dekalogu stał się wydarzeniem niesamowicie głębokim i takim wielopłaszczyznowym, bo zarówno wzrok, słuch, ale też i bogactwo tekstów, one pobudzały niesamowicie. Duch pielgrzymki Jana Pawła II trwa w tych dziełach i one są takim dowodem tego, że ta pielgrzymka trwa w nas i nas inspiruje

-podsumował biskup Zbigniew Zieliński, który również przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za papieską wizytę w Koszalinie. Eucharystia poprzedziła premierę kantaty.

Kantatę „Dekalog” będzie można ponownie usłyszeć w najbliższą sobotę, 10 czerwca w parafii pw. Św. Wojciecha w Koszalinie oraz 2 lipca podczas Dnia Kultury dla Góry na Górze Chełmskiej.

Artyści także wydali płytę z kantatą „Dekalog” i można ją zakupić w kiosku na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Listen to "Premiera Kantaty "Dekalog" w 32. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Koszalinie" on Spreaker.