Przed nami wyjątkowe spotkania w KBP

2022-11-21 21:32
Spotkanie z Markiem Kamińskim
Autor: materiały prasowe

W progi Koszalińskiej Biblioteki Publicznej zawita Honorowy Obywatel Koszalina Marek Kamiński, pierwszy człowiek w historii, który zdobył oba bieguny Ziemi w tym samym roku bez pomocy z zewnątrz. Odbędzie się też spotkanie autorskie z Grzegorzem Śliżewskim, promujące jego najnowszą książkę.

Marek Kamiński to polski polarnik, przedsiębiorca, filozof, coach, Honorowy Obywatel Koszalina i autor bestsellerów "Wyprawa" i "Idź swoją drogą". Jego teksty, filmy, webinary, programy rozwojowe i działalność Fundacji inspirują setki tysięcy ludzi na całym świecie. Spotkanie z Markiem Kamińskim w KBP będzie poświęcone książce pt. "Moje bieguny".

Po raz pierwszy została ona wydana w 1998 roku i stanowi surowe zapisy z dzienników Marka Kamińskiego – pierwszego człowieka w historii, który zdobył oba bieguny Ziemi w tym samym roku bez pomocy z zewnątrz. Książkę uhonorowano Nagrodą Artusa w kategorii Najlepsza Książka Roku 1998 i Nagrodą Bursztynowego Motyla imienia Arkadego Fiedlera za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Wydanie III "Moich biegunów" - poprawione i rozszerzone, wzbogacono o zapiski z podróży na „trzeci biegun” – Santiago de Compostela – różniącej się od poprzednich wypraw bogactwem miejsc i ludzi przewijających się w niej jak w kalejdoskopie. Znajdziemy tu także niepublikowane wcześniej zdjęcie z wypraw Marka Kamińskiego.

Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godz. 18:00 w sali kinowej KBP.

Spotkanie z Grzegorzem Śliżewskim
Autor: materiały prasowe

Dzień wcześniej, czyli 23 listopada o godz. 17:00 w sali kinowej KBP przy placu Polonii 1 gościć będzie inny koszalinianin- Grzegorz Śliżewski, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, na co dzień pracownik Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Podczas spotkania autorskiego historyk będzie promował swoją najnowszą książkę pt. „Karmazynowy błękit nieba. Działania bojowe I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w 1941 roku”.

Publikacja stanowi opis codziennej pracy I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego między kwietniem a grudniem 1941r., m. in. wszystkich lotów bojowych i operacyjnych, zwycięstw , strat, a nawet tak szczegółowych kwestii jak terminy urlopów pilotów . Ustalono, w jakich operacjach uczestniczyli lotnicy polscy, jakie były cele eskortowanych bombowców i rezultaty wykonanych zadań . Pracę ubogacają biogramy najważniejszych oficerów i pełny wykaz personelu latającego. Praca w głównej mierze oparta jest na archiwaliach. Uzupełnieniem są niepublikowane wcześniej cytaty z dywizjonowych kronik i dzienników działań, a także wspomnień uczestników wydarzeń.