Rehabilitacja lecznicza dla pacjentów onkologicznych

2022-10-27 12:00
Są wolne miejsca na bezpłatną rehabilitację dla pacjentów onkologicznych
Autor: Materiały prasowe Są wolne miejsca na bezpłatną rehabilitację dla pacjentów onkologicznych

225 osób zakwalifikowanych zostało do tej pory do specjalnego programu rehabilitacji leczniczej realizowanego przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie.  Pacjenci mogą liczyć na wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, w tym m.in. wziąć udział w 10-dniowym turnusie nad morzem. Wciąż są wolne miejsca w projekcie.

Unijny projekt realizowany jest od ubiegłego roku. Pomaga pacjentom w trakcie lub po zakończonym radykalnym leczeniu onkologicznym w powrocie do aktywności zawodowej. Osoby zakwalifikowane do projektu objęte są rehabilitacją leczniczą dostosowaną indywidualnie do ich potrzeb.

– Przewidziano konsultacje z onkologiem, wsparcie psychologa  czy porady lekarza rehabilitacji. Rehabilitacja dostosowana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ćwiczenia odbywają się w małych kameralnych grupach, na specjalnie przygotowanej sali rehabilitacyjnej. Pacjenci mają również możliwość skorzystania z konsultacji dietetycznych oraz wzięcia udziału w spotkaniach w psychoonkologiem. Do tej pory z tej formy wsparcia – zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej - skorzystało 191 osób. Na uczestników rehabilitacji czekają też tzw. „wyprawki motywujące”, zawierające m.in. kijki do Nordic Walkingu. W październiku w ramach projektu odbyły się pierwsze bezpłatne, 10-dniowe turnusy rehabilitacyjne nad morzem w Kołobrzegu.

Zgłaszać się można za pośrednictwem strony internetowej: https://rehabilitacjaonkologiczna.szczecin.pl/ lub bezpośrednio do biura projektu: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii ul. Strzałowska 22 71-730 Szczecin, tel. 514-946-376. Udział w projekcie jest bezpłatny. Pacjenci mogą też korzystać z bezpłatnych noclegów, wyżywienia i zwrotu kosztów dojazdu.

W ramach projektu pacjenci mogą skorzystać nie tylko z bezpłatnych noclegów, wyżywienia i zwrotu kosztów dojazdu do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – bezpłatne są także rehabilitacyjne turnusy wyjazdowe.

Podczas rehabilitacji wykorzystywany jest nowoczesny system RehaCom, służący do treningu funkcji poznawczych pacjenta. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii to drugi ośrodek onkologiczny w Polsce, który posiada ten system. Dzięki niemu można m.in. ocenić funkcje poznawcze pacjenta przed przystąpieniem do treningu, opracować zalecenia treningowe z uwzględnieniem wyniku początkowego oraz postępów pacjenta.