Rekordowa kwota na przebudowy i remonty dróg wojewódzkich w Zachodniopomorskiem

2022-07-20 13:24
Trwają prace budowlane na drogach wojewódzkich w Zachodniopomorskiem
Autor: pixaby Trwają prace budowlane na drogach wojewódzkich w Zachodniopomorskiem

Na terenie całego województwa Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie jest już po kilkudziesięciu przetargach na roboty budowlane ( od początku roku - 36 przetargów na przebudowy odcinków dróg wojewódzkich w ramach zadań jednorocznych, 10 przetargów na zadania z dofinansowaniem unijnym, dwa współfinansowane z programu Polski Ład).

Są to zadania, które mają różne ścieżki finansowania, jak zawsze najwięcej zadań realizowanych jest z budżetu samorządu wojewódzkiego, ale te największe, to zadania współfinansowane przez Unię Europejską w ramach ostatniej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pomału wchodzą do realizacji zadania z Programu Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021-27 oraz dwa zadania, które mają być realizowane z rządowego programu Polski Ład - rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 152 na odcinku Stargard – Świdwin i przebudowy przejść DW125 przez miejscowości Bielin, Golice i Moryń w powiecie gryfińskim.

W regionie Koszalińskim długo oczekiwaną inwestycją jest ostatni etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 203 prowadzącej z Koszalina do Darłowa, a dalej do Ustki. ZZDW realizuje tę przebudowę etapami od 10 lat. Na przetarg wpłynęły 4 oferty. Ceny wahały się od ponad 116,2 mln zł do ponad 154,9 mln zł. Najniższą cenę zaproponowało Konsorcjum firm – KOBYLARNIA SA z partnerem – firmą MIRBUD SA.) Gdy wszystkie dokumenty zostaną skompletowane i sprawdzone, zostanie dokonany wybór, który będzie musiał być zatwierdzony przez Urząd Prezesa Zamówień Publicznych. Ta procedura trwa około miesiąca. Potem w ciągu dwóch tygodni powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą. Jest szansa, że przebudowa tej drogi na ostatnim odcinku między Darłowem, a granicą województwa, czyli na blisko 22,6 kilometrach rozpocznie się jesienią br. Od dnia podpisania umowy wykonawca będzie miał 2 lata na zakończenie robót.

Sporym zadaniem, które wejdzie do realizacji będzie rozbudowa drogi woj. nr 102 Trzebiatów- Kołobrzeg na 13-kilometrowym odcinku Lędzin- Trzebiatów. Ta inwestycja będzie współfinansowana prze UE w ramach nowych funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021-27. W przetargu startowało 4 wykonawców. Ceny wahały się od ponad 73 do ponad 88 milionów zł. Wykonawca został wybrany – Budimex. Na początku sierpnia planowane jest podpisanie umowy.

Wśród zadań jednorocznych, które weszły już do realizacji jest przebudowa i profilowanie łuku drogi wojewódzkiej nr 205 na odcinku Darłowo-Krupy. ZZDW zwiększył środki na tę inwestycję. Wybrana w przetargu firma Domar rozpoczęła roboty budowlane.

Na 205-tce innym zadaniem jest przebudowa kanalizacji deszczowej w miejscowości Kwasowo w ciągu DW 205.

Przebudowywana jest również droga wojewódzka nr 206 na odcinku Maszkowo – Mokre. DW 206 prowadzi z Koszalina w kierunku Polanowa, a dalej do Miastka. Prace rozpoczęły się tam w połowie maja. Wykonawcą jest firma Marbruk. Przebudowa obejmuje tu łącznie odcinki o długości 7,58 km. Zadanie ma kosztować ponad 6 mln zł.

Listen to "Anna Radziwonowicz, ZZDW w Koszalinie" on Spreaker.