[RELACJA] Bp Zadarko: Budujmy dialog osób wierzących z niewierzącymi

2024-06-03 14:11
Bp Krzysztof Zadarko spotkał się z pielgrzymami na Górze Chełmskiej w Koszalinie
Autor: Karolina Pawłowska/Gość Niedzielny Bp Krzysztof Zadarko spotkał się z pielgrzymami na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Odbyła się tam Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej.

O potrzebę dialogu społecznego apelował w sobotę biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko, który przewodniczył Mszy św. na Górze Chełmskiej w Koszalinie. W 33. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym sanktuarium odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej. Bp Zadarko w homilii odniósł się do nakazu zdjęcia krzyży z warszawskich urzędów.

- "Stare" wraca, kiedy człowiek odrzuca dekalog. Kiedy wydaje mu się, że może budować rzeczywistość bez religii, bez etyki. Czy dzisiaj znowu "stare" wypędzi nam kolejnego biskupa i wypędził nam to, co Boże, co religijne, co kościelne z naszej przestrzeni? Czy ulegamy zbiorowej amnezji i nie wyciągamy lekcji sprzed ponad 1000 lat? Czy szybka laicyzacja w Polsce to nie nowy powrót „starego”? Czy świeckość nie oznacza eliminacji w gruncie rzeczy tego, co religijne i zamknięcie się na to co, Boże? - pytał biskup Zadarko i zachęcał do budowania dialogu. "Budujmy dialog, budujmy wzajemne poznanie się. Stwórzmy rzeczywistość, w której będziemy się uczyć siebie nawzajem. Ateiści będą się mogli uczyć religii i szacunku wobec wierzących, a wierzący jakby na nowo muszą się nauczyć respektu do ateistów. Ale, żeby jedni wyrzucali drugich? Ta historia już była w naszej przeszłości. Czy musimy powtarzać błędy z przeszłości?"- apelował hierarcha.

Podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej diecezja świętuje rocznicę wizyty Jana Pawła II. 1 czerwca 1991 roku papież pobłogosławił tutejsze sanktuarium, Wyższe Seminarium Duchowne, modlił się w katedrze i celebrował Eucharystię na placu przy kościele pw. Ducha Świętego.

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej to obecnie jedno z najprężniej rozwijających się dzieł ewangelizacyjnych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W ponad 120 parafiach skupia wiernych w kilkunastoosobowych kręgach, które przyjmują w swoich domach kapliczkę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Listen to "Relacja z pielgrzymki na Górze Chełmskiej" on Spreaker.
Około tysiąca osób przybyło do Koszalina na Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej
Autor: Karolina Pawłowska/Gość Niedzielny Około tysiąca osób przybyło do Koszalina na Diecezjalną Pielgrzymkę Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej

Na miejscu była Karolina Pawłowska. Relację przygotowała Alicja Górska.