[RELACJA] Nie chodziło tylko o warsztat i szlifowanie techniki śpiewu

2024-06-10 16:24
Na zakończenie warsztatów muzyki liturgicznej odbył się koncert w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Na zakończenie warsztatów muzyki liturgicznej odbył się koncert w kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Koszalinie

Trzydniowe warsztaty muzyki liturgicznej odbyły się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Wzięło w nich udział około 70 wokalistów i instrumentalistów. Warsztaty poprowadził duet znanych kompozytorów muzyki kościelnej z Krakowa – Piotr Pałka i Paweł Bębenek.

Na co dzień śpiewają w scholach i są członkami zespołów muzycznych. W weekend szkolili warsztat wokalny pod okiem znanych w Polsce kompozytorów muzyki kościelnej – Piotra Pałki i Pawła Bębenka. W warsztatach muzyki liturgicznej w Koszalinie wzięło udział około 70 osób.

"Przyjechali do nas ludzie przeróżni. Czy to są muzycy? No nie, ale to ludzie, którzy są w kościele i którzy dla Boga chcą wyśpiewać, co im w duszy gra. Mi te warsztaty dały dużo radości, ale uczą też pokory, dają doświadczenia"- wyjaśnia Małgorzata Granda, organizatorka warsztatów. "To nie są tylko warsztaty muzyki liturgicznej, to są prawdziwe rekolekcje. Tutaj ten Bóg wchodzi drzwiami i oknami, poprzez muzykę, ale także słowo"- dopowiada pani Małgorzata.

W programie warsztatów, poza próbami śpiewu, były także konferencje duchowe, Msza św. oraz integracja. W piątek i sobotę z uczestnikami warsztatów na Eucharystii spotkał się bp senior Edward Dajczak.

"Dla mnie ważne jest to, żeby śpiewy nie były dla nich tylko wyzwaniem muzycznym, artykulacyjnym, intonacyjnym, żeby równo rozpocząć, ale żeby te śpiewy, przez zrozumienie treści i potem wyśpiewanie jej, stały się ich modlitwą. Ważne, żeby ten śpiew wypłynął z ich serc, jako modlitwa, która dotknie ich serc podczas tej Mszy, kończącej warsztaty, ale też by podzielili się z tym z wszystkimi, którzy uczestniczyli z nami podczas tej liturgii"- tłumaczył Piotr Pałka, kompozytor i dyrygent, jeden z dwóch prowadzących warsztaty muzyki liturgicznej w Koszalinie.

Na zakończenie warsztatów w kościele pw. św. Ignacego Loyoli po Mszy św. odbył się koncert. 

Piotr Pałka z grupą kobiet podczas warsztatów muzycznych w CEF-e w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Piotr Pałka z grupą kobiet podczas warsztatów muzycznych w CEF-e w Koszalinie
Listen to "Relacja z Warsztatów muzyki liturgicznej w Koszalinie" on Spreaker.
Z Piotrem Pałką i Pawłem Bębenkiem rozmawiała Alicja Górska z Radia Plus
Autor: Alicja Górska Z Piotrem Pałką i Pawłem Bębenkiem rozmawiała Alicja Górska z Radia Plus
Listen to "Piotr Pałka, kompozytore, dyrygent, muzyk z Krakowa" on Spreaker. Listen to "Paweł Bębenek, kompozytor, dyrygent, muzyk z Krakowa" on Spreaker.

Więcej zdjęć i filmiki na naszym profilu fb Radio Plus Koszalin.

Część grupy warsztatowej w CEF-e w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Część grupy warsztatowej w CEF-e w Koszalinie
Paweł Bębenek podczas Mszy św. w kościele pw. św. Ignacego Loyoli wraz z uczestnikami warsztatów muzycznych w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Paweł Bębenek podczas Mszy św. w kościele pw. św. Ignacego Loyoli wraz z uczestnikami warsztatów muzycznych w Koszalinie