[RELACJA] Ruch Światło- Życie świętował w diecezji urodziny swojego założyciela

2021-11-12 12:37
Pielgrzymka Ruchu Światło- Życie odbyła się 11 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie
Autor: Małgorzata Kasprowicz

Ponad 300 osób przybyło z terenu całej diecezji do Koszalina na Pielgrzymkę Ruchu Światło- Życie. Wydarzenie odbywa się każdego roku w Święto Niepodległości, ale z racji epidemii, w tym roku w znacznie ograniczonym składzie i po rocznej przerwie.

Świętowanie w tym roku związane było z obchodami setnej rocznicy urodzin założyciela wspólnoty sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W programie pielgrzymki było m.in. spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, autorem książki o założycielu oazy.  Publicysta napisał książkę, zatytułowaną "Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę". W rozmowie z ks. Wojciechem Parfianowiczem z tygodnika "Gość Niedzielny", ukazał go jako kluczową postać Kościoła w Polsce (rozmowa z Tomaszem Terlikowskim wkrótce na antenie Radia Plus Koszalin i na naszej stronie).

O doświadczeniu bycia w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, a więc w postanowieniu życia w abstynencji w intencji osób uzależnionych, opowiadali podczas pielgrzymki Katarzyna i Łukasz Hupkowie z Redy. Oazowicze wysłuchali też świadectwa ks. Aleksandra Suchockiego, byłego moderatora diecezjalnego RŚ-Ż w diecezji łomżyńskiej, który opowiedział pielgrzymom o swoim młodzieńczym spotkaniu z ks. Blachnickim.

Listen to "Relacja z Pielgrzymki Ruchu Światło- Życie w Koszalinie" on Spreaker.
Współnota Ruchu Światło- Życie zatańczyła w Święto Niepodległości poloneza
Autor: Alicja Górska

Podczas pielgrzymki odbyły się spotkania w grupach: Domowy Kościół, oaza młodzieżowa i oaza dzieci. Na zakończenie pielgrzymki sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Zadarki.

Podczas Mszy św. chętni złożyli deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, podejmując się dobrowolnie na rok lub na całe życie abstynencji w intencji tych osób, które borykają się z nałogami. To także zobowiązanie do tego, by nie częstować alkoholem, nie kupować go, budować kulturę trzeźwości w swoim środowisku szkolnym, pracy, czy rodzinnym.

Współnota Ruchu Światło- Życie zatańczyła w Święto Niepodległości poloneza
Autor: Alicja Górska

Na zakończenie ogłoszono nowe pary rejonowe Domowego Kościoła. W sumie w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Ruch Światło- Życie zrzesza ponad 800 osób, zarówno dorosłych, jak i młodzież i dzieci oraz osoby konsekrowane i kapłanów.