[RELACJA] X Odpust Kaszubski na Górze Polanowskiej

2024-06-17 14:44

Mszy św. przewodniczył bp diecezjalny Zbigniew Zieliński. Wśród pielgrzymów byli członkowie różnych stowarzyszeń kaszubskich, m.in. z Kartuz, Lęborka, Słupska i Sierakowa.

X Odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza odbył się w sobotę na Górze Polanowskiej. Mszy św. przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński. Wśród pielgrzymów byli członkowie różnych stowarzyszeń kaszubskich, m.in. z Kartuz, Lęborka, Słupska i Sierakowa. Z racji obchodów 900. rocznicy misji chrystianizacyjnej św. Ottona na Pomorzu biskup na zakończenie Mszy św. pobłogosławił kapliczkę z ikoną św. Ottona, a wczoraj na Górze Polanowskiej został odśpiewany akatyst ku czci tego świętego.

Bp Zieliński wyraził w homilii radość z tego, że kaszubszczyna jest wciąż żywa i nie dała się zamknąć w skansenie, ale jednocześnie pytał: "Jak wyglądają nasze domy? Jak wyglądają nasze szkoły, urzędy? Ile jest w nich z tego, co jeszcze nie tak dawno ożywiało bezgranicznie tradycję Kaszubów? Ile jest wierności przykazaniom, także przekładającej się na jakość wyborów, tych osobistych i tych publicznych: za życiem, za małżeństwem, za obecnością wiary?"- pytał hierarcha. "Warto więc w takich miejscach, jak to, do którego przybyliśmy w pielgrzymce, a więc także ze skruchą, pokutą zadać sobie pytanie, ile pozostaje nam z tego, z czego jesteśmy dumni w przeszłości i ile z tych wartości obecnych jest w naszej teraźniejszości?"- zachęcał bp.

Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się przed południem przy figurze św. Ottona w Polanowie, skąd pielgrzymi prowadzeni przez poczty sztandarowe, wyruszyli na Świętą Górę Polanowską, po drodze odmawiając Różaniec w języku kaszubskim. Przed rozpoczęciem liturgii odbył się też tradycyjny dla Kaszubów pokłon feretronów.

Listen to "Relacja z X Odpustu Kaszubskiego w Polanowie" on Spreaker.