Rozpoczęły się 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych M-Teatr

2022-09-22 16:32
Rozpoczęcie M-Teatru
Autor: BTD Rozpoczęcie M-Teatru

Dwie sztuki już zagrane, a przed widzami jeszcze 5 spektakli. W Koszalinie trwa festiwal M-teatr. Na scenie BTD swoje realizacje teatralne przedstawiają młodzi reżyserzy z całej Polski. Pierwszy spektakl został zaprezentowany podczas wczorajszej gali, w trakcie której prezydent Koszalina Piotr Jedliński oficjalnie rozpoczął Festiwal.

Galę otwarcia 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr poprowadzili aktorzy Bernadetta Burszta-Czarnowicz i Karol Czarnowicz. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński oficjalnie otworzył festiwal i życzył, jurorom trudnych wyborów, a widzom wielu wspaniałych wrażeń, emocji i wzruszeń.

Po Gali widzowie zobaczyli pierwszy konkursowy spektakl i był to "Instytut" w reżyserii Jędrzeja Wieleckiego z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Pierwszego dnia festiwalu odbył się także pokaz monodramu Olka Talkowskiego „RAP MAGISTER Feat. Tomasz Kot” .

Podczas 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr swoje spektakle zaprezentuje w sumie siedmioro młodych reżyserów z całej Polski, więc przed widzami jeszcze 5 spektkali.

Jutro będzie to tylko jeden spektakl- 'Nasz mały PRL" w reżyserii Moniki Janik-Hussakowskiej z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Trzeciego dnia festiwalu 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-TEATR 2022 widzowie zobaczą dwa spektakle. Pierwszy to sztuka "Wszyscy jesteśmy dziwni" w reżyserii Olgi Ciężkowskiej z Teatru Nowego im. K. Dejmka z Łodzi, a drugi to monodram Julii Wyszyńskiej "Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone".

Na sobotni wieczór festiwalu szykowane są kolejne dwa spektakle konkursowe "Bliżej chmur. Zaraz spadam" w reżyserii Ewy Konstancji Bułhak z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z Warszaw oraz "Herstorie Różewicza" w reżyserii Bartłomieja Kalinowskiego z Akademii Sztuki Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

Po każdym spektaklu widzowie mogą porozmawiać z twórcami spektakli na foyer teatru.

Prace reżyserów ocenia jury w składzie Elżbieta Malczewska-Giemza, Maciej Nowak i Tomasz Domagała.

-Szukam jak zawsze ludzi niezwykle utalentowanych i odważnych, którzy dają wyraz wrażliwości, emocjom i poglądom swojego pokolenia, bo bardzo ciekawi mnie komu zostawię teatr, w który angażowałem się przez ostatnie dziesięciolecia

-powiedział Radiu Plus Maciej Nowak, krytyk teatralny i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

Niedzielną galę kończącą 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych M-Teatr. Podczas której poznamy werdykt jury, uświetni spektakl w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka pt. „Niespodziewany powrót”.

Listen to "Relacja z Gali rozpoczęcia m-Teatru" on Spreaker.