Rozpoczęły się matury. Ponad 1100 osób przystąpiło do egzaminu dojrzałości w Koszalinie

2023-05-04 16:36
Matura
Autor: pixabay

Ponad 1100 osób przystąpiło dziś w Koszalinie do matury. Maraton egzaminów dojrzałości rozpoczął się tradycyjnie od języka polskiego na poziomie podstawowym. Jutro młodzież czeka sprawdzian z języka obcego, a w poniedziałek z matematyki. Matura 2023 różni się od tej z lat ubiegłych.

W tym roku grupę maturzystów tworzy pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową i zdają egzamin w nowej formule 2023. W gronie abiturientów jest także ostatni rocznik absolwentów czteroletnich techników, którzy szli starą podstawą programową i zdają maturę w starej formule 2015.

Najwięcej zmian na maturze przeprowadzanej w nowej formule obejmuje właśnie egzamin z języka polskiego zarówno w zakresie sprawdzanej wiedzy, jak i w formy jej sprawdzania. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule, który dziś rozwiązywali maturzyści, podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Maturzysta musi wykazać się znajomością lektur i dowołać się przynajmniej do jednej pozycji z listy obowiązkowej.

W nowej formule również uległ zmianie czas trwania egzaminów pisemnych. Na przykład egzamin z języka polskiego w Formule 2015 na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a w Formule 2023 na poziomie podstawowym – 240 minut. Z kolei egzamin z matematyki w Formule 2015 na poziomie podstawowy potrwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym – 180 minut, a w Formule 2023 na obu poziomach potrwa 180 minut. Z matematyką maturzyści zmierzą się w poniedziałek, 8 maja. Jutro czeka ich obowiązkowy sprawdzian z języka obcego.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych czyli języka polskiego, obcego i matematyki na poziomie podstawowym oraz egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony będzie 17 maja.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 18 maja i potrwa do 20 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Wyniki egzaminów maturzyści poznają dopiero 7 lipca.

M. W-M./PAP

Listen to "Matura 2023" on Spreaker.