Ruszyły zachodniopomorskie „Ferie z WOT”!

2023-02-13 9:23
Ruszyły ferie z WOT
Autor: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej Ruszyły ferie z WOT

W sobotę rano, pierwszego dnia ferii zimowych w Zachodniopomorskiem bramę 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło 66 ochotników. Rozpoczęli szesnastodniowe szkolenie, by po nim złożyć przysięgę wojskową. To głownie młodzi ludzie - uczniowie i studenci.

Wśród 66 osób, które zgłosiły się na podstawowe szkolenie w 14 ZBOT prawie 80 proc. stanowią ludzie młodzi, do 22 roku życia. Pochodzą ze wszystkich stron województwa: Szczecina (14 osób), Koszalina (3 osoby), Kołobrzegu (2 osoby), Stargardu (6 osób) czy Szczecinka (4 osoby). Aż 20 z nich to mieszkańcy małych miejscowości, m.in. Świeszyna, Malechowa, Kamieńca, Pilchowa, Brojc, Przybiernowa czy Siemyśla. Co czwarty nowy żołnierz „czternastki” to kobieta.

Za tydzień na szkolenie uzupełniające (adresowane do osób, które były w wojsku lub innych służbach mundurowych lub ukończyły Legię Akademicką) przybędzie zachodniopomorskiej brygadzie kolejnych 35 osób.

- Cieszę się, że młodzi ludzie dopisali, że postanowili poświęcić swój wolny od nauki czas na szkolenie wojskowe, by stać się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi zastępca dowódca 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. - Mogę ich tylko zapewnić, że szkolenie choć będzie wymagające, dostarczy im satysfakcji i pozwoli posiąść nowe umiejętności.

Nowi żołnierze 14 ZBOT po umundurowaniu w Szczecinie, przejściu badań lekarskich i wypełnieniu niezbędnych dokumentów, pojechali do 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, gdzie będzie odbywało się szkolenie. Tam otrzymali broń i przejdą testy sprawnościowe. Przez kolejne dni szkolić się będą z wojskowej taktyki, strzelania, udzielania pomocy przedmedycznej, zaznajomią się z topografią, nauczą się wyznaczać azymut i poruszać w nieznanym terenie, będą także zimowe zajęcia z surwiwalu.

Szkolenie zakończy się 26 lutego, złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej w koszarach w Choszcznie. W uroczystości będą mogły wziąć udział rodziny i znajomi nowych żołnierzy 14 ZBOT.