Samotność chorobą XXI wieku. To wyzwanie dla personelu medycznego i całego społeczeństwa.

2024-02-06 14:24
Konferencja w Ustce przed Światowym Dniem Chorego
Autor: koszalin.gosc.pl Konferencja w Ustce przed Światowym Dniem Chorego

W niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Papież Franciszek uwrażliwia nas w tym roku na doświadczenie samotności u ludzi chorych. W Ustce odbyła się konferencja na ten temat.

W niedzielę będziemy obchodzić 32 Światowy Dzień Chorego. To dzień modlitw za chorych i cierpiących. W kaplicy słupskiego szpitala Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński. Podczas uroczystości zostaną wniesione do kaplicy relikwie św. Jana Pawła II i bł. Hanny Chrzanowskiej. Dzień później biskup odwiedzi chorych w darłowskim hospicjum. Z okazji Światowego Dnia Chorego papież Franciszek wystosował specjalne orędzie.

O szczegółach dotyczących tego orędzia mówił na konferencji, zorganizowanej w Ustce, biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. (AUDIO)

Listen to "bp diecezjalny Zbigniew Zieliński" on Spreaker.

Jak ważną rolę w procesie zdrowienia odgrywają bliscy chorego? O tym mówiła dr n. med. Kazimiera Hebel, kierownik katedry Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

Listen to "dr Kazimiera Hebel z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku" on Spreaker.

Na zjawisko samotności u ludzi chorych zwracał też uwagę dr Sebastian Zdończyk, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Listen to "dr Sebastian Zdończyk, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego" on Spreaker.

Jakie działania podejmuje Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, by wspierać chorych i cierpiących? O tym mówił dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Łukasz Bikun.

Listen to "ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej" on Spreaker.
W Światowy Dzień Chorego chorym, nie tylko w szpitalach i hospicjach, ale także w parafiach udzielany jest sakrament chorych
Autor: koszalin.gosc.pl W Światowy Dzień Chorego chorym, nie tylko w szpitalach i hospicjach, ale także w parafiach udzielany jest sakrament chorych

Światowy Dzień Chorego w niedzielę. Z tej okazji we wszystkich parafiach i kaplicach będzie udzielany sakrament chorych. Konferencję przed Światowym Dniem Chorego w ramach diecezjalnych obchodów zorganizowało w Ustce Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia i Chorych. 

Szczegółowy program obchodów w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej:

Centralne obchody diecezjalne odbędą się 11 lutego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. O godz. 10.00 bp Zbigniew Zieliński odwiedzi chorych na oddziałach, a następnie o 11.30 w kaplicy szpitalnej odprawi Mszę św.

07.02. - 14.02 PEREGRYNACJA PIETY SKRZATUSKIEJ w placówkach medycznych w Słupsku: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Hospicjum Miłosierdzia Bożego. 

8.02 -10.02 REKOLEKCJE DLA CHORYCH (kaplica Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku)

8.02 CZWARTEK „Eucharystia – źródło życia”

14:00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU15:00 Msza św. z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ 9.02 PIĄTEK „Królewska Droga Krzyża”

14:00 DROGA KRZYŻOWA15:00 Msza św. z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ10.02 SOBOTA „Cierpieć godnie jak Maryja”

14:00 RÓŻANIEC15:00 Msza św. z NAUKĄ REKOLEKCYJNĄ20:00 Czuwanie - Wieczór z Matką11.02 (Niedziela) CENTRALNE OBCHODY DNIA CHOREGO W SZPITALU W SŁUPSKU

10:00 Wizyta i posługa sakramentalna bp. Zbigniewa Zielińskiego na oddziałach szpitalnych11:30 Eucharystia pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego – uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II i bł. Hanny Chrzanowskiej do kaplicy szpitalnej

12.02 (Poniedziałek) DZIEŃ CHOREGO W DOMU HOSPICYJNO-OPIEKUŃCZYM W DARŁOWIE

11:00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego i spotkanie z chorymi 12.02 (Poniedziałek) PEREGRYNACJA PIETY W CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W SŁUPSKU

17:30 Różaniec św.18:00 Msza św. 13.02 (Wtorek) PEREGRYNACJA PIETY SKRZATUSKIEJ W HOSPICJUM W SŁUPSKU

13:00 Różaniec św.

13:30 Msza św.15.02 (Czwartek), godz. 19:00, SPOTKANIE FORMACYJNE Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, parafia pw. św. Wojciecha w Koszalinie