Słupscy neurochirurdzy przygotowują się do robotyzacji zabiegów

2024-02-05 15:23
robot
Autor: materiały prasowe

Lekarze z Oddziału Neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przeprowadzili trzy operacje kręgosłupa z wykorzystaniem robota neurochirurgicznego. Urządzenie to na razie zostało wypożyczone do testów, ale szpital poszukuje możliwości sfinansowania zakupu takiego urządzenia.

Robot Da Vinci, który kilka miesięcy temu zakupił słupski szpital, nie ma zastosowania w neurochirurgii, gdyż jest urządzeniem do operowania jamy brzusznej i miednicy małej. Natomiast w zabiegach neurochirurgicznych stosowane są roboty specjalistyczne do stabilizacji instrumentalnych kręgosłupa. Przewaga robota nad człowiekiem jest taka, że robot zawsze znajduje się w bardzo precyzyjnym miejscu zmniejszając ryzyko niedokładności spowodowanej zawodnością lub zmęczeniem człowieka. Obecnie na rynku są trzy firmy produkujące tego typu roboty, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku miał okazję przetestować jedno z takich urządzeń.

Istotnym elementem robota neurochirurgicznego jest jego oprogramowanie. Dzięki niemu, neurochirurdzy mogą wykonać zaplanowaną operację wirtualnie jeszcze przed jej rozpoczęciem. Mając wyniki badań obrazowych, rezonansu, tomografii komputerowej będą w stanie zaplanować dokładnie, co robić, jak dokładnie wkręcić śruby w kręgosłup, jaką korekcję kręgosłupa uzyskać i jakie implanty będą do tego potrzebne. Planowanie zabiegu, które czasami może być dłuższe niż sama operacja, można wykonać wcześniej i dobrze się do zabiegu przygotować. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko błędów, które mogą się zdarzyć już podczas samego zabiegu. Szczególnie podczas długich stabilizacji sama operacja jest krótsza, szybsza i bardziej precyzyjna. To wszystko jest zaletą robota neurochirurgicznego. W przypadku operacji kręgosłupowych konieczna jest dokładność rzędu 1- 2 milimetrów, którą słupscy neurochirurdzy uzyskują już teraz.

Obecnie w Polsce pracuje tylko jeden robot tego samego typu, który testowany był w Szpitalu w Słupsku. Urządzenie to działa w szpitalu w Tarnowie. Porównywalnych, pod względem walorów technicznych, urządzeń jest w Polsce także tylko kilka. Oddział neurochirurgii słupskiego szpitala wykonuje ponad sto operacji stabilizacji kręgosłupa rocznie.

Listen to "Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala" on Spreaker.