"Solaris"- ostatnia premiera sezonu w BTD

2024-06-14 14:34
Solaris
Autor: Izabela Rogowska BTD Spektakl "Solaris" zaskoczyć może oryginalną scenografią i muzyką.

Przed nami ostatnia premiera w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie w tym sezonie artystycznym. Będzie to monodram o metafizycznej podróży w głąb siebie w wykonaniu aktorki Beaty Niedzieli. Spektakl na podstawie najsłynniejszej powieści Stanisława Lema "Solaris" w reżyserii Darii Kopiec będzie miał premierę w najbliższą sobotę, 15 czerwca.

Solarystyczna opowieść Stanisława Lema została przełożona na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek głównego bohatera. Jego dotychczasowe postępowanie było próbą wyparcia samobójczej śmierci ukochanej. Dopiero nietypowe zdarzenia, jakie mają miejsce na stacji na Solaris stwarzają mu nieoczekiwanie warunki do spotkania z samym sobą i uwolnienia od traumatycznego zdarzenia.

Forma monodramu idealnie pokazuje, jak ważne dla nas osoby i zdarzenia są dosłowną częścią nas samych. Spektakl będzie metafizyczną podróżą bohatera w głąb siebie, szukając odpowiedzi nie tylko w materialnym świecie faktów i zdarzeń z życia bohatera, ale przede wszystkim wchodząc w głąb struktury naszej transcendentalnej natury.

Spektakl „Solaris” bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”. Spektakl będzie grany w ten weekend, 15 i 16 czerwca, a następnie wróci na afisz po wakacjach. Repertuar można śledzić na stronie btd.koszalin.pl

Listen to ""Solaris" w BTD, Daria Kopiec i Beata Niedziela" on Spreaker.