Stwórz swoje drzewo genealogiczne i wygraj konkurs

2023-03-14 18:14
drzewo
Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. Do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli zapraszają Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Druga edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” nawiązuje do ubiegłorocznej, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i została bardzo pozytywnie odebrana, zarówno przez uczniów jak i nauczycieli. Konkurs zaowocował wartościowymi pracami „młodych genealogów” oraz mocą pozytywnych emocji, związanych z odkrywaniem swoich korzeni.

-Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych, ale również kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa oraz uwrażliwienie na kultywowanie pamięci i szacunek dla przeszłości. Projekt ma wpływ nie tylko na zwiększenie świadomości przynależności społecznej, lecz również na polepszenie relacji rodzinnych

-mówi Dorota Cywińska z Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Możliwość uczestnictwa w konkursie została w tym roku rozszerzona na uczniów z klas 4-7 szkół podstawowych. Skierowanie projektu do większego grona odbiorców pozwoli na zainteresowanie jego tematyką większą grupę młodzieży. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m. in. rozmów z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu do 4 maja br. Szczegóły konkursu: archiwarodzinne.gov.pl