Św. Jan Paweł II w naszej okolicy

2024-06-20 14:18
Święty Jan Paweł II
Autor: gov.pl Święty Jan Paweł II

To będzie już ostatnie spotkanie z cyklu pod nazwą „Jan Paweł II zapomniany?”. W najbliższą sobotę (22 czerwca) w Koszalinie wykład wygłosi ks. dr. hab. Grzegorz Wejman, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Opowie o obecności Karola Wojtyły na terenie dzisiejszej metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Papież Jan Paweł II jest pierwszym papieżem w dziejach papiestwa, który odwiedził wszystkie kontynenty świata w swoich 104. pielgrzymkach apostolskich. W jego pielgrzymowanie wpisuje się także Pomorze Zachodnie i Środkowe oraz Środkowe Nadodrze, dzisiejsze: archidiecezja szczecińsko-kamieńska oraz diecezje: koszalińsko-kołobrzeska i zielonogórsko-gorzowska. Był tutaj podczas wypoczynku wakacyjnego, w odwiedzinach prywatnych, na uroczystościach kościelnych, a przed wszystkim jako papież.

Karol Wojtyła/Jan Paweł II na przestrzeni 44 lat (1953-1997) na terenie dzisiejszej metropolii szczecińsko-kamieńskiej przybywał aż 19 razy: jako kapłan – 2 razy, jako biskup – 7 razy, jako kardynał – 7 razy i jako papież – 3 razy. Miejsca spotkań z Papieżem tworzą przestrzeń, której nic i nikt nie może ograniczyć. Jak powiedział kard. Stanisław Nagy: „(…) to pamiątka po nim, po najwybitniejszym Synu naszego narodu, w pewnym sensie – relikwie”. Ale te wizyty to coś więcej: to Msze św., papieska miłość do Maryi, bogactwo nauczania, a nade wszystko spotkania ze świętym człowiekiem.

Ostatniego wykładu z cyklu pod nazwą „Jan Paweł II zapomniany?”, który wygłosi ks. Grzegorz Wejman, będzie można wysłuchać w najbliższą sobotę o godz. 10.00 w siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. bpa Czesława Domina w Koszalinie.

Listen to "ks. Janusz Bujak, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i WSD w Koszalinie" on Spreaker.