Szopki krakowskie zagościły w Słupsku

Szopki krakowskie
Autor: Archidiecezja Krakowska

Tym razem nie trzeba jechać na południe Polski, by je podziwiać. Szopki Krakowskie zagościły w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Ruchome, bogato zdobione i barwne, wielopoziomowe budowle, odzwierciedlają architekturę Krakowa oraz przedstawiają postaci biblijne i historyczne. Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podkreśla, że ta wystawa to wyjątkowe wydarzenie, które starali się zrealizować już od wielu lat:

-Po wielu latach starań udało nam się zrealizować nasze marzenie, żeby pokazać tę przepiękną tradycję krakowskich szopek. Udało się ponad 20 szopek sprowadzić z Krakowa ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ta wystawa nawiązuje oczywiście do tradycji bożonarodzeniowej, ale traktujemy ją też jako prezentację pierwszej polskiej tradycji wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Szopkarstwo krakowskie, jako ważna praktyka społeczna, zostało w 2018 roku wpisane na wyżej wymienioną listę.

Prezentowane na wystawie w Muzeum Pomorza Środkowego 22 szopki wykonane zostały w latach 1984–2021 przez twórców z Krakowa, Bielska-Białej, Rybnika i Wieliczki. Można je oglądać aż do 15 kwietnia w dniach i godzinach otwarcia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Listen to "Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku" on Spreaker.