Trwa 22. zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”

2023-03-17 14:06
Tak, Pomagam!
Autor: materiały prasowe caritas.pl

Można ich spotkać w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych. Wolontariusze Caritas dziś i jutro zbierają żywność w ramach akcji „TAK POMAGAM”. Przekazywane produkty o długim terminie przydatności do spożycia będą w okresie świąt Wielkanocy nieocenionym wsparciem dla osób ubogich, bezdomnych, czy zmagających się z niepełnosprawnościami.

Aby przekazać produkty spożywcze na rzecz osób potrzebujących, wystarczy włożyć zakupy do koszyków za linią kas, przy których będą dyżurować wolontariusze. Jak zauważa dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Łukasz Bikun, w ostatnim czasie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przybyło osób potrzebujących:

Widać, że inflacja i rosnące ceny powodują coraz większą biedę wśród mieszkańców naszej diecezji. Widzimy ich trud w kontekście organizowania sobie chociażby żywności, już wydajemy około 20 procent paczek żywnościowych więcej niż w zeszłym roku.

Żywność zebrana podczas akcji zostanie posortowana przez wolontariuszy, zapakowana w paczki i przekazana potrzebującym lub przewieziona do jadłodajni Caritas, gdzie zostaną przygotowane świąteczne posiłki.

Podczas poprzedniej, 21. edycji akcji „Tak. Pomagam!” w grudniu zeszłego roku, w całej Polsce udało się zebrać 250 494 kg żywności. W akcji wzięło udział 1595 sklepów i 20 tys. wolontariuszy, a pomoc dotarła do ponad 38 tys. potrzebujących.

Listen to "ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej" on Spreaker.

Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zachęca także do włączenia się w „Jałmużnę Wielkopostną”. To forma znana od lat, polega na odkładaniu drobnych pieniędzy, które zaoszczędzimy odmawiając sobie przyjemności, do specjalnej skarbonki, którą następnie przekażemy na rzecz potrzebujących. Skarbonki są rozprowadzane w parafiach.

Ks. Łukasz Bikun podkreśla, że w ramach jałmużny wielkopostnej ofiarować można nie tylko rzeczy materialne, czy pieniądze, ale też swój czas i pracę w roli wolontariusza:

-Można zaangażować się w całe spektrum wolontariatu. Z jednej strony są Szkolne Koła Caritas dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Są też parafialne zespoły Caritas, gdzie osoby już dorosłe mogą angażować się w taką pomoc charytatywną. Jak ktoś ma silne ręce i chce coś dobrego zrobić, to potrzebujemy wolontariuszy w magazynach przy pakowaniu paczek żywnościowych. W zależności od profesji, zawodu czy darów, które ma się od Pana Boga można zaangażować się jako wolontariusz w każdą formę działalności Caritas. Lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów zapraszamy do hospicjum. Prowadzimy warsztat terapii zajęciowej, więc jeżeli ktoś ma umiejętności pracy z osobami z niepełnosprawnością też zapraszamy do wolontariatu. Mamy też Dom Samotnej Matki i Centrum Kryzysowe w Koszalinie, stąd to nasze spektrum działania jest dość duże i myślę, że jeżeli ktoś ma odrobinę chęci, by zaangażować się w wolontariat naprawdę znajdzie miejsce dla siebie.

Listen to "ks. Łukasz Bikun o wolontariacie w Caritas" on Spreaker.

Caritas w czasie wielkiego postu kontynuuje również zbiórkę żywności i środków higienicznych dla uchodźców wojennych i Ukraińców, którzy zostali i walczą w swoim kraju. Kartony, oznaczone logo akcji” Paczka dla Ukrainy”, czekają na darczyńców w parafiach i centrali Caritas. Najlepiej wypełnić je żywnością z długim terminem ważności oraz środkami czystości i przekazać do Parafialnych Zespołów Caritas.

Listen to ""Paczka dla Ukrainy"- ks. Łukasz Bikun" on Spreaker.