Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

2024-01-24 14:40
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Autor: pexels Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Rakowi szyjki macicy można zapobiegać. Wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety regularnie wykonywały cytologię Bezpłatna cytologia w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy adresowania jest do kobiet w wieku 25-64 r.ż. Można ją wykonywać co 3 lata.

Obecnie adresatek programu jest w naszym województwie prawie pół miliona. Ale z badania skorzystało do tej pory zaledwie 16% uprawnionych kobiet.

Cytologia nie wymaga skierowania; badanie trwa kilka minut; można je wykonać w każdym gabinecie  ginekologiczno-położniczym, który ma umowę z NFZ. W naszym województwie takich gabinetów jest około 120. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne.

Kobiety młodsze i starsze niż adresatki programu profilaktycznego, mają prawo do bezpłatnej cytologii diagnostycznej - w ramach porady u lekarza specjalisty. To on decyduje, czy takie badanie należy wykonać.

Coraz powszechniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy są szczepienia przeciw HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepienie zalecane jest w szczególności osobom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego. W Polsce powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV realizowany jest od ubiegłego roku i skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Wykaz gabinetów ginekologicznych oraz punktów szczepień przeciw HPV, publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ oraz dostępny pod numerem całodobowej bezpłatnej infolinii 800 190 590

Listen to "Małgorzata Koszaur, zachodniopomorski NFZ" on Spreaker.