Trwa Tydzień Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem

2023-02-20 13:28 Marcin Kieca
Trwa Tydzień Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem
Autor: pixaby Trwa Tydzień Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem

Do 26 lutego informacji prawnej udzielać będą adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, kuratorzy sądowi i komornicy. Do akcji włączają się również policjanci, którzy podczas telefonicznych dyżurów będą udzielali porad i niezbędnych informacji.

Idea akcji zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać wsparcie w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Warto w tym tygodniu skorzystać z pomocy poszczególnych instytucji i urzędów. Wszelkie niezbędne informacje są na ich stronach internetowych. Poza tym Fundusz Sprawiedliwości zapewnia natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie. Zachęcamy też do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Listen to "Prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie Piotr Bogusławki, oraz dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. Łukasz Bikun" on Spreaker.