Tu chodzi o coś więcej, niż tylko malowanie

Kilkadziesiąt godzin nad deską w ciszy i skupieniu. 18 osób przez pięć weekendów czerwca spotykało się przy parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie, by pisać ikony.
Kilkadziesiąt godzin nad deską w ciszy i skupieniu. 18 osób przez pięć weekendów czerwca spotykało się przy parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie, by pisać ikony. W programie warsztatów była modlitwa, a także konferencje duchowe, które głosił ks. Wojciech Parfianowicz, ojciec duchowny koszalińskiego seminarium duchownego. Uczestnicy warsztatów pisali ikony Dobrego Pasterza i Chrystusa Pantokratora. Warsztaty zakończyły się w minioną niedzielę.
"Moim zdaniem ikonę może napisać każdy, aczkolwiek świętą ikonę jest troszeczkę trudniej napisać, bo nie jest to obrazek namalowany na zajęciach plastycznych. Potrzebna jest modlitwa. Musimy otworzyć nasze serca, wpuścić do niego Pana Jezusa. Musimy być także pokorni, cierpliwi i wtedy powstaje święta ikona, a nie zwykły obrazek"- wyjaśnia Iwona Wszółkowska, prowadząca warsztaty pisania ikon w Koszalinie.

"Wraz z nakładaniem kolejnych warstw farb na deskę, mamy rzeczywiście odkryć oblicze Pana Boga, w tym wymiarze, w jakim te warsztaty się odbywają. U nas to był Dobry Pasterz i Pantokrator, czyli Chrystus w tych dwóch odsłonach. Realizm ikony nie rozgrywa się na desce, tylko w sercu tego, kto ją pisze. Z jednej strony człowiek ma odkryć oblicze Boga. Po drugie, zainspirowany tym odkryciem, ma pozwolić Panu Bogu na nowo odmalować zniszczone przez grzech swoje oblicze. Pan Bóg przez swoją łaskę nas odnawia. A trzeci wymiar ikony, mamy dać się posłać później, by czynić ten świat piękniejszy"- tłumaczy ks. Wojciech Parfianowicz, głoszący konferencje na tych warsztatach.

"Chciałam, aby to co się działo podczas tych warsztatów pisania ikony, było dla mnie siłą do opieki nad chorym mężem, ale i siłą dla mnie, bym nie zwątpiła w istnienie Pana Boga"- przyznaje Jolanta, jedna z uczestniczek warsztatów. "Mój mąż jest od ponad 2,5 roku przewlekle chory i wymaga całodobowej opieki. Nie mówi, nie porusza się, karmi go maszyna. To dla mnie bardzo trudne, a pisanie ikony dało mi siłę"- dodaje.

Kolejne warsztaty pisania ikon, które poprowadzi Iwona Wszółkowska, odbędą się w ostatnim tygodniu sierpnia (22-29.08) w Domu Pielgrzyma w Skrzatuszu, przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Trwają jeszcze zapisy na te warsztaty. Szczegóły na stronie sanktuarium [TUTAJ].
Polecamy również reportaż "To ikona patrzy", zrealizowany podczas warsztatów pisania ikon w styczniu tego roku w Skrzatuszu. Link na ten reportaż [TUTAJ].