Ustka Charlotta Sailing Days po raz czwarty.

2022-07-18 12:53
Ustka Charlotta Sailing Days po raz czwarty
Autor: pixaby Ustka Charlotta Sailing Days po raz czwarty

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski certyfikowanych jachtów pełnomorskich i wyścig o tytuł Mistrza Polski w klasie Flying Dutchman. Do tego zmagania o punkty w Pucharze Polski dla najpopularniejszych klasach jachtów i wspólny wyścig w ramach Błękitnej Wstęgi. Niespełna dwa tygodnie zostały do czwartej już edycji regat Ustka Charlotta Sailing Days.

Dziewięciodniowa impreza rozpocznie się 30 lipca od Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane do 2 sierpnia. Patronat nad tym wydarzeniem objął Polski Związek Żeglarski. Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski to domena dużych, certyfikowanych jachtów kabinowych, których załogę tworzy nawet kilkunastoosobowy zespół.

Równie atrakcyjnie będzie w środę 3 sierpnia, czyli podczas regat o Błękitną Wstęgę Ustki. Ten wyścig zostanie rozegrany pośród wszystkich jednostek każdej z klas, biorących udział w tegorocznej odsłonie Ustka Charlotta Sailing Days. Długodystansowy rejs o miano najszybszego potrwa około czterech godzin i będzie można go obserwować z portu i plaży. Nie powinno zabraknąć tu jachtów na co dzień cumujących w usteckiej marinie. Amatorzy zmierzą się z zawodowcami pod okiem profesjonalnych sędziów. Błękitna Wstęga to też okazja do pierwszych treningów przed regatami katamaranów i szybkich łodzi jednokadłubowych, które rozpoczną się już w piątek.

Zanim to jednak nastąpi, odbędzie się Ustka SUPer Day. Na czwartek zaplanowano bowiem wyścigi na SUP-ach, czyli dmuchanych deskach, na których płynie się wiosłując na stojąco.

- Każdy może wziąć udział w tych zawodach - zaznacza Damian Wiercioch, z Klubu Żeglarskiego Pro Sport, który jest współorganizatorem Ustka Charlotta Sailing Days. - Zapraszamy amatorów pływania, kuracjuszy i letników, którzy chcą fajnie spędzić czas. Oczywiście można wystartować na własnym SUP-ie, ale na chętnych deski będą czekać. Wystarczy przyjść i spróbować sił.

Zawody na SUP-ach rozegrane zostaną w porcie, gdzie zaplanowano sprint i slalom indywidualny. Będą też wyścigi rodzinne na deskach, które mogą pomieścić do 4 do 5 osób. SUP-er Day to też okazja do sprawdzenia się na pełnym morzu, szczególnie podczas wyścigu długodystansowego z awanportu do mety, którą przewidziano na plaży.

W piątek 5 sierpnia wystartują regaty rangi Otwartych Mistrzostw Polski w klasie Flying Dutchman. Te zmagania potrwają do niedzieli włącznie. W tym samym czasie odbędzie się ściganie w ramach Pucharu Polski dla klas 505, Europa, katamaranów F18, Hobie Cat 14 i 16 oraz TopCat, łódek Open Skiff i Snipe. Rozegrane zostaną też regaty dla klas ILCA.

- Na plaży z pewnością pojawi się więc dużo katamaranów - nie ukrywa Paweł Wiercioch z Klubu Żeglarskiego Pro Sport. - Zawody odbędą się po wschodniej stronie portu w kilku, odpowiednio dobranych trasach. Podczas tegorocznej imprezy wyłonimy mistrza kraju, ale startować będą też obcokrajowcy, którzy będą klasyfikowani osobno. Spodziewamy się licznej reprezentacji z zagranicy, szczególnie z Niemiec. Część żeglarzy już teraz przywozi do Ustki swoje łodzie.

Nad bezpieczeństwem regat czuwać będzie stale dziewięć łodzi motorowych z dwuosobową obsadą. UCSD zabezpiecza też karetka i ratownicy, strażacy z OSP w Gardnie Wielkiej i płetwonurkowie z klubu Murena ze Szczecinka.

Podobnie jak przed rokiem, wczasowicze będą mogli zobaczyć regaty z bliska. Na bezpłatne, godzinne rejsy morskimi jachtami wystarczy zapisać się w biurze zawodów, które ugości klub Sferique, zlokalizowanym na usteckiej plaży.

Zadbano nie tylko o morskie atrakcje. 5 i 6 sierpnia tuż obok odbędzie się festiwal Hip-Hop na fali. Wystąpi GrubSon, Jarecki, DJ BRK, i Lukasyno.