Uwaga na oszustwa noclegowe!

2023-06-20 13:21
Uważaj na oszustów noclegowych
Autor: KMP Koszalin Uważaj na oszustów noclegowych

Zbliża się sezon letni, co zachęca do wyjazdu w góry lub nad morze. Pamiętajmy, że oszuści nie miewają urlopów i wolnego. Co, bardziej niż zła pogoda, może popsuć nasz wyczekiwany urlop?

Na czym polega „oszustwo noclegowe”? Jest to zwykłe wprowadzenie w błąd klienta, co do oferowanego noclegu, i nie chodzi tu o standard, czy jakość usługi, a o fizyczne nieistnienie obiektu noclegowego. Historia najczęściej wygląda następująco: niedoszły wczasowicz wyszukuje w Internecie ofertę noclegu, najczęściej poprzez portale ogłoszeniowe, rzadziej na dedykowanych stronach. Na potrzeby oszustwa może zostać stworzona, na pierwszy rzut oka profesjonalna strona www, następnie urlopowicz kontaktuje się z właścicielem apartamentu lub domku i ustala termin przyjazdu.

W dalszej rozmowie pada informacja, że konieczna jest zaliczka za pobyt, bowiem bez tego nie da się dokonać rezerwacji. Można też usłyszeć, że przy zapłacie całości kwoty z góry przewidziana jest duża promocja, że zostało mało wolnych pokoi, że dużo osób dzwoni w sprawie tego domku i ogólnie trzeba się spieszyć z decyzją i wpłatą, bo już stoi kolejka chętnych. W tym momencie zapada decyzja o zapłaceniu za rezerwację lub pobyt. Wykonany zostaje przelew, a wczasowicze cieszą się na myśl o zbliżającym się urlopie. Niestety często okazuje się, że adres zarezerwowanego domku to zwykły dom mieszkalny lub puste pole albo nawet klatka w bloku z wielkiej płyty. Telefon wynajmującego nie odpowiada, a miejscowi mieszkańcy nie wiedzą nic o apartamentach. Co zrobić, aby nie dać się nabrać na to oszustwo? Zanim zdecydujesz się zapłacić, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

Cena

To najważniejsze kryterium oszustwa. Ceny zawsze są atrakcyjne (jak na sezon) i pełne (100zł, 200zł, itd.). Oferta często jest tak skonstruowana, że ceny za apartamenty są takie same jak za zwykłe pokoje, ale apartament jest jeden lub jest ich mało. Nie dajmy się skusić na niewiarygodne ceny i szybkie tempo decyzji. U oszusta prawie zawsze w cenę wliczony jest posiłek.

Brak strony internetowej lub strona z błędami

Oszuści z portali ogłoszeniowych nie mają stron internetowych na których można sprawdzić szczegóły oferty, dysponują tylko kilkoma zdjęciami (ukradzionymi z prawdziwych ofert). Zdarzają się strony z fałszywymi ofertami, ale po chwili przeglądania takiej witryny można dostrzec błędy takie jak różne adresy, inne numery telefonów, czy różne dane osobowe w regulaminach.

Brak telefonicznego numeru stacjonarnego

Brak podanego aktywnego numeru stacjonarnego który rzeczywiście działa i jest obsługiwany.

Podejrzany adres email, numer konta i dane osobowe

Jeśli jakiś obiekt noclegowy istnieje od jakiegoś czasu, to powinny być na jego temat różne informacje i opinie w Internecie.

Zawsze sprawdzaj lokalizację

Znając adres apartamentu możecie sami obejrzeć to miejsce bez wychodzenia z domu. Skorzystajcie z Google Maps, a nawet Street View i urządźcie sobie interaktywny spacer. Sprawdźcie czy wskazany lokal naprawdę istnieje, czy wygląda jak na zdjęciach oraz czy ma taką samą nazwę. Czasami wystarczy wpisać adres noclegu w wyszukiwarkę i od razu dowiemy się, że pod tym adresem mieści się coś zupełnie innego.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z różnych serwisów noclegowych które same weryfikują oferty i chronią nas przed oszustami. Serwisy działają jak pośrednicy, w takim przypadku płatności odbywają się przez serwis i wszystko jest transparentne. Zachowujcie całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, wiadomości e-mail. Uważajcie na super tanie oferty, są one wyjątkowo podejrzane, ale czasem prawdziwe.