Uważaj na sylwestrowe oferty Last Minute

2022-12-30 14:28
Policja ostrzega: uważaj na sylwestrowe oferty Last Minute
Autor: pixaby Policja ostrzega: uważaj na sylwestrowe oferty Last Minute

31 grudnia to ostatni dzień starego roku, warto zadbać o to, by spędzić go z rodziną i znajomymi, tam, gdzie planowaliśmy. Policja ostrzega: uważajmy na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty Last Minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych.

Możliwych jest kilka wariantów oszustwa:

- oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje;- podszycie się pod właściciela nieruchomości i oszukańczy wynajem miejsc na internetowych portalach sprzedażowych;- przygotowanie strony łudząco podobnej do strony funkcjonującego hotelu, pensjonatu lub innego obiektu;- wyłudzenie danych/środków od właściciela wynajmowanego obiektu z wykorzystaniem portali społecznościowych lub sprzedażowych (np. wpłata zaliczki poprzez uznanie karty kredytowej);

Mundurowi ostrzegają, by ze zwiększoną uwagą weryfikować oferty wynajmu domków, apartamentów,  pensjonatów, ale także potencjalnych zainteresowanych wynajmem, którzy mogą być oszustami.

Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami. Początkowo kontakt z wynajmującym może przebiegać poprawnie jednak już po wpłaceniu zaliczki mogą pojawić się problemy z komunikacją. To powinno być dodatkowym sygnałem, aby ponownie zweryfikować ofertę i nie narazić się na dodatkowe koszty związane z podróżą.

Na co szczególnie zwrócić uwagę:

- atrakcyjność ogłoszenia versus jego cena;- lokalizacja miejsca za pomocą kamer i programów umożliwiających podgląd okolicy;- zapoznanie się z opiniami innych zainteresowanych szczególnie z tymi negatywnymi; - korzystanie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji na portalach sprzedażowych;- nigdy nie podawaj danych poufnych takich jak hasło, kody pin, kody autoryzacyjne, numer karty płatniczej potencjalnym gościom zainteresowanym wynajęciem obiektu.