W diecezji ruszyły Wielkopostne Czuwania Młodych

2023-02-28 15:28
Czuwania 2023
Autor: materiały prasowe

W miniony weekend rozpoczęły się Wielkopostne Czuwania Młodych. To tradycja w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Pierwszym przystankiem na trasie tegorocznych przygotowań do świąt Wielkanocnych był kościół NMP Wspomożenia Wiernych w Pile.

W tym roku wielkopostnym spotkaniom przyświeca hasło „Posłani jak Maryja” i nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w wakacje oraz do trwających wydarzeń diecezjalnych.

-W diecezji mamy czas peregrynacji, kiedy figura Matki Bożej jest w parafiach, więc chcemy razem z tą Maryją być posłanymi. Jest taka piękna celebracje na koniec naszych czuwań, że jesteśmy posłani, by dawać innym Boga. Koncentrujemy się też na temacie powołania, ponieważ w trakcie czuwań młodzi ludzie dają świadectwo swojego powołania do życia kapłańskiego, czy do życia rodzinnego w małżeństwie

-mówi ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Listen to "ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży" on Spreaker.

Czuwaniom zawsze przewodniczy któryś z biskupów. Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup Zbigniew Zieliński zachęca młodzież do udziału w tych spotkaniach:

- Każdy z młodych ludzi wie, że warto się sobie przyglądać. Robimy to każdego dnia, stając przed lustrem. (...) Czas Wielkiego Postu to jest właśnie taki czas, kiedy możemy się sobie przyjrzeć tak dokładnie, ale nie tylko po to, żeby rozdrapywać jakieś rany albo zauważać swoje słabości. Wręcz przeciwnie, czas Wielkiego Postu jest czasem po to, żeby odkryć też potencjał siły w sobie i właśnie temu służą spotkania młodych. Są po to, by odkryć w sobie siłę, która pozwala wydobyć dobro, przezwyciężać swoje słabości i zrobić kolejny krok do przodu. Z tego powodu gorąco wszystkich do udziału w tych Wielkopostnych Czuwaniach Młodych zapraszam.

Listen to "biskup Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej" on Spreaker.

Najbliższe Wielkopostne Czuwanie Młodych odbędzie się w piątek, 10 marca w kościele mariackim w Połczynie Zdroju o godz. 19.00. Kolejne 11 marca w kościele mariackim w Szczecinku, 17 marca w słupskim kościele pw. NMP Królowej Różańca Świętego, a na zakończenie czuwań młodzież spotka się 25 marca w kołobrzeskiej bazylice.

Wyjątkowe będzie czuwanie 18 marca w Koszalinie. Spotkanie będzie połączone z Mszą św. dziękczynną za posługę biskupa Edwarda Dajczaka, inicjatora młodzieżowych czuwań.