W Filharmonii Koszalińskiej ostatni przed Wielkanocą koncert symfoniczny

2023-03-27 12:33
Wyjątkowy koncert w Filharmonii Koszalińskiej
Autor: materiały prasowe Wyjątkowy koncert w Filharmonii Koszalińskiej

W piątek 31 marca o 18.30 orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej poprowadzi jej pierwszy dyrygent Jakub Chrenowicz. Program koncertu będzie zaskakujący i zróżnicowany.

Znajdą się w nim dwa utwory skomponowane przez skrzypka Artura Banaszkiewicza, którego melomani z pewnością pamiętają z brawurowego występu w ostatnim z tegorocznych koncertów karnawałowych. Wielką gratką okaże się z pewnością otwierająca koncert Uwertura do opery „Tannhäuser” Ryszarda Wagnera.

W Koncercie klawesynowym Artura Banaszkiewicza razem z koszalińską orkiestrą wystąpi Maria Banaszkiewicz-Bryła, wybitna polska klawesynistka, wyspecjalizowana (zarówno jako solistka, jak i kameralistka) w wykonawstwie muzyki dawnej. Jako profesor tytularny, Maria Banaszkiewicz-Bryła prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2007 kierowała Zakładem Instrumentów Historycznych, a od 2019 Katedrą Historycznych Praktyk Wykonawczych. Jako prezes stowarzyszenia „DisCe” prowadzi intensywną działalność, realizując autorskie projekty i animując życie muzyczne Wielkopolski.

W drugim utworze Artura Banaszkiewicza, Concerto grosso „Psychomachia” na smyczki, zagra kwartet złożony z pierwszego koncertmistrza orkiestry Filharmonii Koszalińskiej Natana Dondalskiego – skrzypce, Arnauda Kamińskiego – skrzypce, Filipa Wroniszewskiego – altówka i Karola Wroniszewskiego – wiolonczela.