W Koszalinie upamiętniono kolejną rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir

2023-02-10 16:15
83. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir- uroczystości w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa Kwiaty pod pomnikiem Ofiar Bolszewizmu przy koszalińskiej katedrze złożył m. in. prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

W Koszalinie upamiętniono 83. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir. Ku pamięci rodaków, którzy musieli opuścić swoje miejsca zamieszkania i ofiar, które już nigdy nie wróciły z głębi Związku Radzieckiego, przedstawiciele władz samorządowych i Związku Sybiraków złożyli kwiaty przed pomnikiem Ofiar Bolszewizmu przy koszalińskiej katedrze.

Pierwsza masowa wywózka Polaków na Sybir miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Była to konsekwencja wydarzeń z 17 września 1939 roku, kiedy Związek Sowiecki napadł na Polskę. W sumie były cztery masowe deportacje i, jak podają źródła, na Sybir i w stepy Kazachstanu zostało wywiezionych około 1,3 tysięcy osób, z czego jedna trzecia nigdy nie powróciła.

- Sybiracy wspominają ciężkie warunki życia, katorżniczą pracę, brak jakiejkolwiek pomocy medycznej, zmaganie się po prostu z trudami życia w ekstremalnie trudnych warunkach. Wielu z nich nie jest w stanie rozmawiać o tamtych wydarzeniach, bo to dla nich zbyt traumatyczne

- mówi Anatol Gonczarewicz, prezes oddziału Związku Sybiraków w Koszalinie.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podkreślił, że Polakom zesłanym na Sybir mimo trudnych warunków do życia nie złamano ducha:

-Sybiracy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach pamiętali o walorach duchowych i narodowej godności. O patriotyzmie, tych którzy przeżyli golgotę wschodu najlepiej świadczy fakt, że wkrótce po wyjściu z łagrów założyli polskie mundury i nie szczędzili daniny życia oraz krwi nad Atlantykiem, na wzgórzach Monte Cassino i w kampanii włoskiej.

W Koszalinie nadal mieszka około 300 osób, które przeżyły zesłanie na Sybir.

Listen to "83. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir" on Spreaker.